Konkurs recytatorski „Polska poezja XX i XXI wieku” rozstrzygnięty

uczestniczki konkursu recytatorskiego
Piąta edycja konkursu „Polska poezja XX i XXI wieku” odbyła się 15 lutego na Wydziale Humanistycznym. Najlepsze okazały się olsztynianki Monika Orłowska oraz Julia Matylda Świerczyńska.

- Mieliśmy 28 uczestniczek: z Olsztyna, Bartoszyc, Morąga, Mrągowa, Lidzbarka Warmińskiego, Węgorzewa, Elbląga, Szczytna i Ostródy. Same dziewczęta. Młode recytatorki najczęściej sięgały po wiersze Wisławy Szymborskiej i Agnieszki Osieckiej - mowi prof. Joanna Chłosta-Zielonka, zastępca dyrektora Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie.

Pierwszą nagrodę wśród recytatorek zdobyła Monika Orłowska z VII Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. W konkursie zaprezentowała tekst "Bidusia" Wojciecha Młynarskiego. Natomiast Julia Matylda Świerczyńska z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie zwyciężyła w kategorii poezja śpiewana. Interpretowała "Wiersz ostatni" Władysława Broniewskiego.

- Było nie najgorzej. Jest dosyć ciekawy dobór repertuaru. Co ciekawe, zdecydowanie lepiej wypada kategoria poezji śpiewanej. Troszeczkę gorzej jest w kategorii recytacji – podsumowuje Milena Gauer, przewodnicząca jury, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza, kierowniczka Studium Aktorskiego im Aleksandra Sewruka przy olsztyńskim teatrze.

W jury zasiadali także dr Magdalena Zaorska – wykładowca w Instytucie Polonistyki i Logopedii i Instytucie Słowiańszczyzny Wschodniej, specjalistka od emisji głosu i warsztatu teatralnego oraz Mateusz Mirczyński – aktor i reżyser, absolwent krakowskiej szkoły Lart Studio, prezes Stowarzyszenia KloszArt, laureat konkursu „Superhuman” 2017.

Jury wyłoniło następujących laureatów:

W kategorii „recytacja”:

I miejsce – Monika Orłowska, Zespół Szkół Chemicznych w Olsztynie

II miejsce – Alicja Stachulska, I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Olsztynie

III miejsce - Julia Pudełek, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Bartoszycach

W kategorii „poezja śpiewana”

I miejsce – Julia Matylda Świerczyńska, I LO im. A. Mickiewicza w Olsztynie

II miejsce – Patrycja Wyszomirska, Gimnazjum nr 4 przy IV LO w Olsztynie

III miejsce – Weronika Kuc, I LO im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie

Wyróżnienia:

Anna Bereznowska, Pałac Młodzieży w Olsztynie

Diana Szmigiel, Pałac Młodzieży w Olsztynie

Organizatorzy: Instytut Polonistyki i Logopedii, przy współpracy z Pałacem Młodzieży im. Orląt Lwowskich. Konkursowi towarzyszył występ grupy teatralnej „Faux Pas” z I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Młodzi aktorzy zagrali scenki rodzajowe na motywach dialogów Stefanii Grodzieńskiej.

jchz, Radio UWM FM
fot. A. Sławińska