Konkurs kryminologiczny rozstrzygnięty - zwyciężył Bartek

Zwycięzcy konkursu wiedzy z kryminologii
Przeciwdziałanie kłusownictwu rybackiemu czy korelacja pomiędzy agresją wobec zwierząt a agresją wobec ludzi to tylko dwa z zagadnień, które prezentowali uczestnicy podczas finału XIII edycji Konkursu Wiedzy z Kryminologii.

Jak co roku Katedra Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UWM oraz Studenckie Koło Naukowe Kryminologii „Vestigium" zorganizowały dla studentów II roku prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego konkurs  wiedzy z kryminologii. Tegoroczny temat brzmiał: "Taktyczno-techniczne aspekty zwalczania przestępczości zorganizowanej w obszarze środowiska naturalnego". Eliminacje do konkursu odbyły się 15 stycznia, a finał – w którym wzięło udział 11 uczestników – 5 lutego. Każdy z finalistów miał 6 minut na zaprezentowanie wylosowanego przez siebie zagadnienia.

Zwycięzcą konkursu został Bartłomiej Madej, student II roku prawa (na zdj, w środku). Wyprzedził swoja koleżankę zaledwie jednym punktem.

- Wylosowałem według mnie jedno z prostszych zagadnień. Niestety, nie starczyło mi czasu, żeby dokładnie omówić temat, ale starałem się skupić na przedstawieniu poszczególnych organizacji pozarządowych, które przeciwdziałają przestępczości wobec środowiska. Przygotowania do finału trwały ok. tygodnia, ponieważ pod koniec stycznia dowiedzieliśmy się, kto z nas przeszedł pierwszy etap. Był to pracowity tydzień. Ogrom literatury do przerobienia – myślę, że ok 3 tys. stron, a trzeba zaznaczyć, że właśnie rozpoczęła się sesja. Jednak wspieraliśmy się i pomagaliśmy sobie, żeby jak najlepiej wypaść przed jury – mówi Bartek.

Ekokryminologia jako nowa subdyscyplina kryminologii to temat, który wylosowała Michalina Tomanek (na zdj. z lewej). Dzięki opanowaniu stresu i dobremu przygotowaniu zdobyła II miejsce.

- Na początku bardzo się stresowałam, ale gdy weszłam na mównicę, to stres ze mnie zszedł i poradziłam sobie zdecydowanie lepiej niż przewidywałam. Przez tydzień przygotowywałam sobie notatki z zagadnień, które otrzymaliśmy, następnie je czytałam i zapamiętywałam – dodaje Michalina.

Sandra Omniaczyńska, studentka II roku prawa i III roku bezpieczeństwa wewnętrznego (na zdj. z prawej) zawsze lubiła tematy związane z kryminologią. Omówienie zagadnienia o ochronie fauny i flory zagwarantowało jej III miejsce w konkursie.

- Ekokryminologia jest dla mnie inspiracją. Piszę pracę licencjacką na temat bezpieczeństwa lokalnego i na pewno zwrócę uwagę na patologie w dostępie do wód śródlądowych. Bardzo polecam czytać publikacje naszych naukowców, ponieważ poruszają oni tematy, które są na czasie i można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć. Mnie zaskoczyło np. to, że przestępcy obejmują sektor turystyki i często organizują dla turystów nielegalne zabawy, np. nurkowanie i plądrowanie raf koralowych. Taki turysta może nawet nie zdawać sobie sprawy, że popełnia przestępstwo i może zostać ukarany – podkreśla Sandra.

W jury konkursu zasiedli wykładowcy, ale także zaproszeni goście, którzy reprezentowali m.in. Komendę Miejską Policji, Prokuraturę Okręgową i Rejonową.

- Moim zdaniem troszkę zabrakło w tych wystąpieniach, chociaż nie wszystkich, nawiązania kontaktu i interakcji z publicznością. To bardzo istotna umiejętność w pracy zawodowej prawnika. Wysoko oceniłem właśnie te 3 osoby, które stanęły na podium, gdyż w swobodny sposób omawiały zagadnienia, unikały czytania z kartki i bazowały na własnej wiedzy i doświadczeniu - podsumowuje Cezary Fiertek, Prokurator Okręgowy w Olsztynie.

syla