Konkurs kryminologiczny rozstrzygnięty

Daniel Zero - zwycięzka konkursu z kryminologii
Daniel Zero z II roku prawa nie musi się już martwić o ocenę jednego z egzaminów. Wygrał konkurs kryminologiczny i dzięki temu ten przedmiot zaliczył na 5.

W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM odbyła się XII edycja konkursu wiedzy z zakresu kryminologii (7.02.). W tym roku studenci prawa oraz bezpieczeństwa wewnętrznego zmierzyli się z problematyką gangów i przestępczości zorganizowanej.

- Tematyka niezwykle ekscytująca, ale i zarazem ważna społecznie. Pytania może nie są łatwe, ale na pewno niezwykle intrygujące. Gangi to struktury niezwykle niebezpieczne, mobilne i coraz bardziej dotykające wrażliwych obszarów działalności państwa oraz jednostek - mówi prof. Wiesław Pływaczewski, kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej. - Konkurs ten już od kilku lat pozwala nam zweryfikować wiedzę, którą przekazujemy podczas zajęć naszym studentom. Nasza katedra specjalizuje się w tematyce m.in. gangów kibolskich, przestępczości opartej na nienawiści czy gangów motocyklowych. Dodatkowo w jury zasiadają przedstawiciele różnych instytucji państwowych, a wydarzeniem interesują się media, dzięki czemu możemy uczulić na zagrożenia związane z funkcjonowaniem gangów - dodaje prof. Wiesław Pływaczewski.

Co roku zainteresowanie konkursem jest ogromne. I nic dziwnego. Najlepsi nie muszą już podchodzić do egzaminu i otrzymują zaliczenie. W tym roku pierwsze miejsce zajął Daniel Zero, student II roku prawa.

- Czuję się niesamowicie. Nie spodziewałem się wygranej. Sądziłem, że wygra kolega Marek, który mówił bardzo ciekawie i merytorycznie. Ja z kolei odpowiadałem bardziej swobodnie i może właśnie to zaważyło na moim zwycięstwie - nie kryje zadowolenia zwycięzca. - Do finału przygotowywałem się tydzień. Czułem ogromną presję, gdyż wiele osób mi kibicowało i liczyło, że wygram, więc chciałem dać z siebie wszystko. Przed konkursem bardzo się stresowałem, ale gdy wyszedłem na mównicę to już jakoś poszło, poczułem się swobodnie - dodaje student.

To nie pierwszy konkurs, który wygrał Daniel. Równie dobrze mu poszły konkursy wydziałowe z prawa rzymskiego oraz prawa międzynarodowego.

Drugie miejsce zajął Marek Bórawski, również student II roku prawa.

- W pierwszym etapie mieliśmy test zamknięty. Byłem na tyle dobrze przygotowany, że pytania nie wydawały mi się trudne. Bardzo się interesuję kryminologią, jest fascynująca. Myślę, że jest jedną z takich nauk, która nie do końca jest odkryta, a my jako studenci jesteśmy w stanie poszerzać wiedzę w jej zakresie i coś od siebie dołożyć - dodaje Marek Bórawski.

Na podium znalazła się jeszcze Joanna Wicka – również studentka II roku prawa.

W jury oprócz wykładowców Wydziału Prawa i Administracji zasiadł m.in. nadkomisarz Jarosław Witowicz, zastępca komendanta miejskiego ds. kryminalnych Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jak ocenia wiedzę naszych studentów?

- Jest bardzo bogata. Nazewnictwo - gangi - zostało zaczerpnięte ze Stanów Zjednoczonych. U nas można mówić o grupach zorganizowanych, przestępczych. Studenci skupili się głownie na gangach motocyklowych, ale jak najbardziej ich wiedza jest na wysokim poziomie, bardzo ładnie się wypowiadali i zostali wysoko ocenieni - podsumowuje nadkom. Jarosław Witowicz.

XII edycję konkursu wiedzy z zakresu kryminologii zorganizowała Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz Studenckie Koło Naukowe Kryminologii "Vestigium".

syla