Kolejny sukces w uniwersyteckim „Budziku” dla dorosłych

puste łóżko szpitalne
W klinice „Budzik” dla dorosłych, działającej przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym UWM kolejny sukces. Lekarze wybudzili ze śpiączki 23-letnią Olę.

To już kolejny sukces lekarzy specjalistów z kliniki „Budzik” dla dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym UWM. Jak informuje dr Łukasz Grabarczyk, kierujący kliniką, z kilkumiesięcznej śpiączki lekarze wybudzili 23-letnią Aleksandrę, która postawiła już pierwsze kroki. Pacjentka trafiła do kliniki w śpiączce będącej wynikiem zapalenia mózgu.

To już drugie wybudzenie w działającej od kwietnia pierwszej w Polsce kliniki „Budzik” dla dorosłych. W czerwcu świadomość odzyskał 50-letni mężczyzna, który był w śpiączce prawie pół roku. Obecnie w klinice przebywa 8 pacjentów z całego kraju.

Klinika dysponuje nowoczesnym sprzęt światowej klasy, ma m.in. tzw. cyber-oko, system, który służy do zbadania, czy pacjent posługuje się wzrokiem ze zrozumieniem. Pomaga nie tylko zdiagnozować pacjenta, ale także nawiązać z nim kontakt. W terapii pomaga także osprzęt do rezonansu magnetycznego - okulary i słuchawki do fMRI. Sprzęt z inicjatywy Fundacji „Akogo?” kupiła Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest jednym z głównych narzędzi pomocnych w diagnozowaniu osób w śpiączce. Pomoże odróżnić stan wegetatywny od stanu minimalnej świadomości (który kwalifikuje pacjentów do rehabilitacji w klinice)

Do „Budzika” trafiają pacjenci, którzy skończyli 18 lat w dniu przyjęcia, są w śpiączce nie dłużej niż rok od urazu lub 6 miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej, mają stabilne parametry życiowe i oddychają bez wspomagania mechanicznego. Na podstawie porównania z już działającą kliniką „Budzik” dla dzieci, do rehabilitacji w „Budziku” dla dorosłych kwalifikować się będzie około 100 pacjentów rocznie. Dorośli w śpiączce nie mieli dotąd możliwości specjalistycznej rehabilitacji. Byli odsyłani najczęściej do domów i nikt im nie był w stanie pomóc.

W maju 2016 roku zespół prof. Wojciecha Maksymowicza pod kierunkiem japońskiego neurochirurga prof. Isao Mority przeprowadził pierwsze pionierskie w Europie operacje wszczepienia stymulatorów. W sumie stymulatory otrzymało 16 osób. Dwie ostatnie operacje przeprowadzono 6 i 7 czerwca bieżącego roku.

opr. mah, syla