Koła naukowe zachęcają do współpracy

Zmień rozmiar tekstu

dziewczyna z zakrytymi oczami nakrywa stół
Dziewięć kół naukowych spośród 19 działających na Wydziale Nauk Społecznych zaprezentowało się 5 grudnia podczas pierwszych wydziałowych Targów Kół Naukowych.

Chwilami galeria „Foyer” na WNS pękała w szwach. Tak wielu chciało zobaczyć, czym zajmują się naukowe koła na wydziale. A te nie tylko informowały w najróżniejszy sposób o swojej działalności i zachęcały do zapisywania się, ale także … kusiły. Czym?

Własnoręcznie upieczonymi ciastami i ciastkami, słodyczami, a koło KAWA - kawą z ekspresu.KN Pedagogów Specjalnych np. uczyło języka migowego. Kto chciał losował karteczkę z jakimś słowem, a potem starał się to pokazać na migi. Następnie studenci pokazywali mu ten wyraz w języku migowym. Obok chętni mogli się przekonać, jak trudno jest zastawić stół na 2 osoby nic nie widząc.

KN Mediów Edukacyjnych prezentowało m.in. swoje działania w warmińskiej wsi Bukwałd i wyniki badań dotyczących aktywizacji środowiska wiejskiego, które podczas nich prowadzili.

KN Wolontariatu przypominało wszystkim, że 5 grudnia jest Dniem Wolontariatu. To to koło, które na UWM od 4 lat organizuje akcję „UWM gra w niebieski” przybliżająca wszystkim, na czym polega autyzm.

Z kolei KAWA – to najstarsze koło na WNS. Istnieje już 13 lat. Ostatnio zasłużyło się organizując w maju 2017 r. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych, w którym wzięło udział ponad 500 studentów z Polski i zagranicy.

Skąd taki pomysł?

- Zauważyliśmy, że wielu studentów nie wie o istnieniu kół, odkrywa je późno i tego żałuje. Postanowiliśmy coś zrobić, aby o nich dowiedzieli się wcześniej i stąd te targi – wyjaśnia Aneta Domel, pomysłodawczyni i organizatorka targów, przewodnicząca KN Wczesnej Edukacji.

Jej słowa potwierdza Agata Józwowska z II r. wczesnej edukacji.

- Te targi to dobry pomysł. Gdy studiowałam na pierwszym roku nie było ich i nie wiedziałam, że są koła naukowe. Gdybym to wiedziała to bym się zapisała już wcześniej, bo chcę się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Jakie koło mnie interesuje? Wczesnej edukacji – zapewnia Agata.

Organizatorzy targów kół naukowych na WNS nie wykluczają, że w razie powodzenie tegorocznej akcji pomyślą o zorganizowaniu podobnych targów na skalę ogólnouczelnianą.

W targach wzięły udział następujące koła naukowe: Wczesnej Edukacji, Pracy Socjalnej „Kreatywni”, Bezpieczeństwa Narodowego, Aktywizacji i Wspierania Animatorów KAWA, Mediów Edukacyjnych, Geragologów, Pedagogiki Resocjalizacyjnej RESKA, Pedagogów Specjalnych i KN Wolontariatu.

lek