Klub Sportowy AZS UWM najlepszy w województwie

Zmień rozmiar tekstu

Klub Sportowy AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego to najlepszy młodzieżowy klub sportowy w województwie warmińsko-mazurskim.

KS AZS UWM, podobnie jak przed rokiem, zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji sportu młodzieżowego za 2014 r. Został za to nagrodzony podczas gali sportu młodzieżowego zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski. Gala odbyła się Filharmonii Olsztyńskiej 9.04. Pamiątkowy puchar przekazał mu marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Zawodnicy naszego AZS w 2014 r. odnosili wiele sukcesów zarówno w kraju jak i zagranicą.

Bardzo dobrze prezentowali się nasi lekkoatleci. Brązowym medalistą Mistrzostw Europy seniorów w Zurychu w sztafecie 4x400 m został Kacper Kozłowski. Na tej samej imprezie startował również Karol Zalewski zdobywając V. miejsce i awansował do finału na 200 metrów zdobywając 8. miejsce.

Na Halowych Mistrzostwach Europy Karol Zalewski zdobył srebrny medal w sztafecie 4x400 m. Dwie zawodniczki młodego pokolenia Karolina Ciesielska i Aleksandra Szczerbaczewicz zakwalifikowały się do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Eugene startując w sztafecie 4x400 metrów i zajmując wysokie 6. miejsce. Wiele medali zdobyli nasi lekkoatleci na mistrzostwach Polski seniorów. Dwukrotnie złotym medalistą na 100 i 200 m został Karol Zalewski. Brązowy medal na tej imprezie zdobył Kacper Kozłowski w biegu na 400 m. Gwiazdą Młodzieżowych Mistrzostw Polski był Karol Zalewski, który jako pierwszy w historii zdobył złote medale na dystansach 100, 200 i 400 m. Brązowe medale zdobyli Monika Jackiewicz na 3000 z przeszkodami i Wojciech Ćwik w rzucie oszczepem. Ponadto młodzieżowcy, juniorzy i juniorzy młodsi zdobywali wiele medali na mistrzostwach Polski w swoich kategoriach wiekowych. Sukcesy to efekt pracy trenerów Bronisławy i Zbigniewa Ludwichowskich, Ireny i Kazimierza Podolak, Wiesława Czerniakowskiego i Zbigniewa Kozłowskiego.

Wysokie osiągnięcia zanotowali także nasi młodzi pływacy.

Joanna Zachoszcz trenowana przez Jacka Puciłę uczestniczyła w Mistrzostwach Europy na wodach otwartych. Została także dwukrotną złotą medalistką Mistrzostw Polski na wodach otwartych i złotą medalistką Mistrzostw Polski na 800 m stylem dowolnym. Medale Mistrzostw Polski zdobywali także Manuela Wikieł, Monika Czerniak, Krzysztof Pielowski i Monika Chodyna.

Czołową sekcją w Polsce jest sekcja taekwondo olimpijskiego. Zawodniczki i zawodnicy zdobywali medale na Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.

W systemie sportu młodzieżowego sekcja wywalczyła w 2014 r. aż 202 punkty będąc zdecydowanie najlepszą sekcją w województwie. W rywalizacji w Mistrzostwach Polski zawodniczki i zawodnicy osiągnęli 3 medale w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (1,1,1), 6 medali (2,2,2) w Mistrzostwach Polski Juniorów oraz 3 medale (1,1,1) w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych - kadetów (OOM). Trenerami sekcji są Dariusz Nowicki, Tomasz Kobrzyński i Maciej Ruta.

Sekcja młodzieżowej piłki siatkowej liczy 140 trenujących chłopców począwszy od grup naborowych do grupy juniorów. W mistrzostwach województwa warmińsko mazurskiego we wszystkich kategoriach wiekowych zespoły AZS UWM zajęły pierwsze miejsca, uzyskując prawo do udziału w rozgrywkach centralnych. W czteroetapowych rozgrywkach centralnych nasi juniorzy i kadeci dotarli do finałów Mistrzostw Polski zarówno kadetów jak i juniorów. Najbliżej medalu była drużyna prowadzona przez Macieja Rejznera, która ostatecznie zajęła 4 miejsce. Z uwagi na ogólną liczbę sekcji siatkarskich w Polsce - 1000 nasze wyniki należy uznać jako bardzo dobre. Młodzi siatkarze trenują pod okiem trenerów: Macieja Rejznera, Andrzeja Stankiewicza, Pawła Wąsowicza, Sergiusza Salskiego i Rafała Wiśniewskiego. Koordynatorem grup młodzieżowych jest Andrzej Grygołowicz.

Znakomitymi wynikami może poszczycić się załoga żeglarzy w klasie „49-er” Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (na zdj.). Są zawodnikami kadry narodowej i występują w wielu imprezach międzynarodowych. Największym sukcesem tej załogi było zwycięstwo w finałowych regatach Pucharu Świata w Emiratach Arabskich.

Wszystkim zawodniczkom, zawodnikom i ich trenerom Klubu AZS UWM serdecznie gratulujemy.

mr