Klinika "Budzik dla dorosłych" otrzymała nowy sprzęt medyczny

dyrektor szpitala uniwersyteckiego pokazuje obraz
Klinika "Budzik dla dorosłych" działająca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie otrzymała sprzęt medyczny wartości 60 tys. zł oraz obraz Edwarda Dwurnika pt. "Budzik".

Przekazanie sprzętu, który pomoże pacjentom w rehabilitacji odbyło się 5 lipca.

- Wsparcie, które otrzymaliśmy jest bardzo cenne. Dostaliśmy m.in. rotor zakupiony przez rotarian, który pozawala chorym wychodzącym z niepełnosprawności wykonywać ćwiczenia. Chcemy w przyszłości powiększyć "Budzik" i zakupić kolejnych 7 łóżek. Wiążę się to m.in. z rozbudową Uniwersyteckiego Szpiatal Klinicznego. Bardzo pomógł nam również Uniwersytet i fundacja Ewy Błaszczyk. Na pewno będziemy szukać kolejnych pieniędzy - podkreśla prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. Collegium Medicum UWM.

Darczyńcą jest klub Rotary. Na wyposażeniu kliniki znalazły się koncentratory tlenu, pionizator i rotor, dzięki którym leczenie pacjentów będzie przebiegać szybciej i skuteczniej.

- Aby skutecznie pomagać pacjentom, potrzebny jest coraz lepszy sprzęt i więcej wykwalifikowanej kadry. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie i liczymy na więcej - mówi dr Łukasz Grabarczyk, koordynator kliniki „Budzik dla dorosłych". - Trafiają do nas pacjenci opuszczający oddziały intensywnej opieki w szpitalach. W olsztyńskiej placówce przez pół roku poddawani są intensywnej rehabilitacji. Klinika skupia się na kompleksowej opiece nad pacjentami, realizowane są różne formy rehabilitacji: cyberoko, stymulacje magnetyczne, kąpiele membranowe, perełkowe, rehabilitacja logopedyczna - dodaje dr Łukasz Grabarczyk.

Środki na zakup sprzętu zostały pozyskane w styczniu 2017 r. Na zamku w Rynie, odbył się wówczas Charytatywny Bal Rotary. Fundusze zebrane podczas tego wydarzenia, zostały przeznaczone na wsparcie działań kliniki "Budzik dla dorosłych". Hitem balu była licytacja obrazu Edwarda Dwurnika „Budzik". Obraz ten to najnowsze działo artysty, którego inspiracją było uruchomienie kliniki „Budzik dla dorosłych" w Olsztynie. Obraz za kwotę 22,5 tys. zł zakupiła rodzina Państwa Midak. Nabywcy obrazu zadeklarowali chęć podarowania go klinice „Budzik dla dorosłych" - bo jak stwierdzili: tu jest jego miejsce. Uczynili to również 5 lipca, podczas przekazania sprzętu medycznego.

- Nasza współpraca z olsztyńskim "Budzikiem" zaczęła się ok. 2 lat temu. Wówczas pojawiły się pierwsze informacje o wybudzeniach w klinice. Postanowiliśmy się włączyć i pomóc powstającemu ośrodkowi. Okazało się również, że mamy poparcie innych klubów Rotary. Jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc i na pewno nie jest to nasza ostatnia inicjatywa. Wspieramy i będziemy wspierać - dodaje Marek Ciesielski, prezydent Rotary Club Olsztyn.

Klinika Budzik dla dorosłych działa od grudnia 2016 r. Od kwietnia 2017 r. otrzymuje finansowanie z NFZ, ale w dalszym ciągu potrzebuje sprzętu medycznego. Do tej pory z kliniki skorzystało ok. 20 pacjentów, z czego połowa się wybudziła ze śpiączki.

- Jesteśmy świadkami tego, jak szpital kliniczny się pięknie rozwija. O sukcesie mogą świadczyć osoby, które się wybudziły ze śpiączki. Przed nami jednak kolejne wyzwania. Musimy się skupić nad wdrożeniem dobrej opieki geriatrycznej i zadbać o ludzi starszych. W październiku omówimy wdrożenie nowego programu specjalnego - kształcenia dotyczącego opieki geriatrycznej, bo nie ma takiego kierunku w Polsce. Będziemy liderem w tym zakresie - przekonuje prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

syla, Fot. Michał Ciucias