Karol Zalewski - mistrzem i rekordzistą świata

mistrzowska drużyna
Karol Zalewski reprezentant AZS UWM Olsztyn zdobył tytuł mistrza i rekordzisty świata w sztafecie 4×400 m w Birmingham!

Polska sztafeta 4 x 400 metrów zdobyła halowe mistrzostwo świata w Birmingham (4.03), uzyskując najlepszy wynik w historii. Na pierwszej zmianie biegł Karol Zalewski, zawodnik AZS UWM Olsztyn.

Biało-czerwoni uzyskali czas 3 min 01,77 s i poprawili rekord świata. Poprzedni wynosił 3.02.13 i należał do Amerykanów, którzy ustanowili go cztery lata temu w Sopocie podczas imprezy tej samej rangi.

Mistrzowska, jak się okazało, sztafeta zaczęła zmagania w sobotę. Polacy zajęli drugie miejsce w eliminacjach, uzyskując w swoim biegu czas 3.05.24. Lepsi o 0,02 s byli Belgowie. Biało-czerwoni biegli w składzie: Karol Zalewski, Patryk Adamczyk, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina. Dzień później odbył się finał. W składzie Polaków nastąpiła jedna zmiana. Rafał Omelko zastąpił Patryka Adamczyka.

Zwycięski bieg bardzo dobrze rozpoczął Karol Zalewski wyprowadzając zespół na drugie miejsce i oddając pałeczkę Rafałowi Omelko, którzy utrzymał pozycję. Biegnący na trzeciej zmianie Łukasz Krawczuk zbliżył się do prowadzących od początku Amerykanów.

Przed ostatnim odcinkiem wiadomo było, że losy złotego medalu rozstrzygną się pomiędzy Polakami, a Amerykanami. Kończący bieg Jakub Krzewina miał kilka metrów straty do Vernona Norwood., Na finiszu wyprzedził jednak rywala i zapewnił biało-czerwonym złoty medal z najlepszym wynikiem w historii. Podium uzupełnili Belgowie.

Bukowiecki ósmy

W Birmingham startował również Konrad Bukowiecki - nowy nabytek AZS UWM Olsztyn. Kulomiot przystępował do konkursu z drugim wynikiem na listach światowych, będącym równocześnie rekordem Polski (22 metry). W mistrzostwach zajął jednak ósme miejsce z rezultatem 20,99 m.

źródło: Gazeta Wyborcza, fot. Karol Zalewski Facebook