Z Kaliningradu na rozpoznanie

kalinningradczycy w sali senackiej
Dwadzieścioro dwoje młodych kaliningradczyków, uczniów tamtejszych szkół średnich odwiedziło UWM w śnieżny dzień 8 stycznia. Czego szukali w Kortowie? Być może drogi na całe życie.

Młodych kaliningradczyków do Olsztyna przywiozła szkoła językowa „Ekspert” z Kaliningradu, jedna z największych w tym mieście. Kaliningradzka młodzież uczy się w niej języków obcych, w tym polskiego.

- Zainteresowanie językiem polskim w naszym mieście jest duże, podobnie jak studiowaniem w Polsce. Dyplom polskiej uczelni otwiera przed naszą młodzieżą możliwości pracy w całej Europie i dlatego jest atrakcyjny. Podobnym zainteresowaniem, z tego samego powodu cieszą się w Kaliningradzie studia w Czechach – mówi Natalia Sapunkowa, nauczycielka polskiego z „Eksperta”, organizatorka wyprawy.

Kaliningradzka młodzież odwiedziła najpierw Rektorat, w którym przywitał gości prof. Jerzy Przyborowski, prorektor UWM ds. kształcenia i studentów. Goście obejrzeli film o UWM, wysłuchali informacji o warunkach rekrutacji. Pytań, jak to młodzi - nie mieli. Miały je za to i to bardzo szczegółowe towarzyszące im nauczycielki. Pytały o to, jakie warunki musi spełniać absolwent rosyjskiej szkoły, aby się dostać na UWM, czy musi płacić za naukę, czy i ile czy może dostać stypendium, od kogo i gdzie się o nie dowiadywać, czy są akademiki i ile się za nie płaci, jakie panują w nich warunki, czy jest stołówka, jakie ma ceny. Interesowała je opieka medyczna, ubezpieczenia. Co student może robić dodatkowo, czy może w Polsce pracować?

O tym, jak w praktyce wygląda życie rosyjskiego studenta na UWM opowiadali Oleg Tuajew, Denis Bondarenko i Szarapudin Abdulgalimow – studenci komunikacji międzykulturowej w Europie, jedynego kierunku na UWM prowadzonego w języku rosyjskim.

Są oni absolwentami studiów licencjackich Państwowego Uniwersytetu w Piatigorsku. W Olsztynie przebywają od listopada. Świadectwo UWM i studiowaniu w Polsce wystawili bardzo dobre.

Potem kaliningradzka grupa ruszyła na zwiedzanie Kortowa. Obejrzała część kampusu, sale wykładowe i pracownie na Wydziale Nauk Technicznych, bibliotekę, pokoje w DS 9, a na koniec zjadła obiad w stołówce studenckiej.

Dlaczego szkoła językowa „Ekspert” z Kaliningradu przywiozła rosyjską młodzież do Kortowa? Bo liczy na to, że w ten sposób zachęci ją do studiowania w Polsce. Żeby studiować, trzeba znać język polski, którego chętnych nauczy.

Z Olsztyna młodzi Rosjanie pojechali do Warszawy poznać ofertę kilku warszawskich uczelni.

- Za UWM przemawia piękny kampus, dobre warunki studiowania, bliskość Kaliningradu i mniejsze koszty utrzymania – podkreślają rozsądnie opiekunki. Co wybiorą młodzi – nie wiadomo.

lek

w kategorii