Jubileuszowe obchody urodzin Iwana Bunina na UWM

wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej
Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM poświęcona polskim śladom w biografii i twórczości Iwana Bunina zainaugurowała obchody 150-lecia urodzin znakomitego pisarza i poety. Na cykl spotkań naukowych zaprasza Instytut Literaturoznawstwa UM.

Olsztyn jest jednym z najważniejszych ośrodków prowadzących badania dotyczące spuścizny literackiej i kulturalnej emigracji rosyjskiej. W holu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM można oglądać wystawę pokazującą polskie ślady w życiorysie i twórczości Iwana Bunina, jednego z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy i poetów, pierwszego rosyjskiego noblisty w dziedzinie literatury. Wystawa to efekt projektu naukowego i edukacyjnego „Iwan Bunin w Polsce – recepcja, przekład, edukacja” realizowanego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Koordynatorką projektu jest dr hab. Iwona Anna Ndiaye, prof. UWM – filolożka, literaturoznawczyni i tłumaczka, sekretarz Komisji Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistów.

- Jednym z celów wystawy jest nie tylko popularyzowanie wiedzy o Buninie jako jednym z najwybitniejszych pisarzy XX w., ale utrwalenie wątku polskiego w jego biografii i twórczości. Ród Buninów wywodzi się od Symeona Bunkowskiego, który osiadł w XV w. w Moskwie. I tymi korzeniami dawnej szlachty polskiej Bunin się niezwykle szczycił. Bunin tłumaczył poezję polską, m.in. Mickiewicza i Asnyka. Niektóre z tych tłumaczeń Jarosław Iwaszkiewicz uznał za kongenialne – opowiada prof. Iwona A. Ndiaye.

Oprócz wystawy, w programie imprez jubileuszowych znalazły się panel dyskusyjny i konferencja naukowa.

W panelu zaplanowanym na 27 października, wezmą udział eksperci-buninolodzy, literaturoznawcy, tłumacze i dydaktycy z Polski i Rosji, m.in: prof. Tatiana Marchenko – literaturoznawczyni, buninolożka (Dom Rosyjskiej Zagranicy im. A. Sołżenicyna w Moskwie), prof. Dymitr Nikolaev – literaturoznawca (Instytut Literatur Światowych Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie), prof. Jolanta Brzykcy – literaturoznawczyni z UMK w Toruniu, a także studenci i pracownicy Wydziału Humanistycznego UWM.

Natomiast w dniach 26-27 października odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Luminarze Rosyjskiej Emigracji”, organizowana przez Instytut Literaturoznawstwa UWM od 2014 r. Wezmą w niej udział naukowcy z Polski, Rosji, Francji, Austrii.

- Są to spotkania literackie, zwykle towarzyszy im program kulturalny – wystawy, spotkania autorskie, prezentacje książek. W tym roku konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym, uczestnicy z zagranicy wezmą udział w obradach za pośrednictwem Internetu – dodaje prof. A. I. Ndiaye.

W budynku Wydziału Humanistycznego można także obejrzeć ekspozycję książek z kolekcji Biblioteki Uniwersyteckiej UWM, zbiorów prywatnych członków Komisji Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistów, pracowników Instytutu Literaturoznawstwa i Instytutu Językoznawstwa, a także przekazanych przez Dom Rosyjskiej Zagranicy im. A. Sołżenicyna w Moskwie.

Projekt „Iwan Bunin w Polsce – recepcja, przekład, edukacja” uzyskał dofinansowanie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Celem projektu jestupowszechnienie wiedzy na temat życia i twórczości Iwana Bunina, który jest nadal mało znanym pisarzem w Polsce, pozostając w sferze zainteresowania wąskiego kręgu specjalistów: krytyków, tłumaczy, literaturoznawców i językoznawców.

Prof. Iwona Anna Ndiaye od 25 lat prowadzi badania naukowe w dziedzinie emigrantologii, literaturoznawstwa i przekładoznawstwa. Autorka publikacji z zakresu rosyjskiej literatury emigracyjnej. Pomysłodawczyni i przewodnicząca komitetu organizacyjnego cyklu międzynarodowych konferencji naukowych „Luminarze Rosyjskiej Emigracji”, organizowanych od 2014 roku w partnerstwie z Domem Rosyjskiej Zagranicy im. Aleksandra Sołżenicyna w Moskwie. Od 2019 roku sekretarz Zarządu Komisji Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistów.

mah