Jubileuszowa Kortowiada 2019 w stylu retro

Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego i prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów UWM
Znamy już termin jubileuszowej 60. Kortowiady. Wiemy też, że w tym roku na olsztyńskich juwenaliach odbędzie się koncert poezji śpiewanej. Nie zabraknie również występu zagranicznej gwiazdy.

Co nas czeka podczas jubileuszowej Kortowiady poinformowała 6 grudnia Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego podczas konferencji prasowej.

- Kortowiada 2019 odbędzie się w dniach 15-19 maja. Będzie kilka nowych wydarzeń, o których możemy powiedzieć już dzisiaj. W niedzielę w Centrum Konferencyjnym odbędą się improwizacje teatru Kloszart oraz koncert muzyki śpiewanej. Nie tylko muzyką rozrywkową żyją studenci, dlatego na pewno przypadnie to do gustu osobom, których zainteresowania muzyczne podążają w innym kierunku. Zaraz po koncercie zapraszamy na Plażę Kortowską i kino pod chmurką. Będzie można obejrzeć film, odpocząć, wyciszyć się i przygotować do poniedziałkowych zajęć - zdradził Krystian Filipek, przewodniczący RUSS UWM.

Juwenalia olsztyńskie odbywają się co roku w innej tematyce. Motywem 60. Kortowiady będzie klimat retro. Organizatorzy Kortowiady z okazji jej jubileuszu, a także 20-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będą nawiązywać do historii olsztyńskich juwenaliów, aby pokazać jak się zmieniały na przestrzeni lat. Samorząd studencki planuje też zorganizować wielki quiz wiedzy o Kortowiadzie i Uniwersytecie. W juwenaliach udział mają wziąć także poprzedni przewodniczący RUSS. Powróci również po wielu latach siłowanie na rękę.

Chociaż Kortowiada trwa 5 dni, to prace nad nią zaczynają się zaraz po zakończeniu juwenaliów, czyli już od czerwca.  Zaangażowanych jest w to bardzo wiele osób, ale jak zapewnia Krystian Filipek rąk do pracy nigdy za wiele.

- Jeżeli ktoś chce działać to drzwi do nas są zawsze otwarte. W tej chwili zostało 160 dni do Kortowiady, więc czeka nas dużo wyzwań - dodaje Krystian Filipek.

Kto wystąpi na Kortowiadzie będziemy się stopniowo dowiadywać od stycznia na fanpage'u wydarzenia. Organizatorzy na razie zdradzili, że wśród zaproszonych gwiazd wystąpi zagraniczny zespół. Poznaliśmy za to laureatów plebiscytu Kormoran Kortowiady.

- Studenci i fani imprezy biorący udział w głosowaniu po poprzednich juwenaliach zdecydowali, że ponownie chcą usłyszeć na Kortowskiej Górce Solara i Białasa. Wraz z nimi wystąpią przedstawiciele labelu SB Mafia: Beteo, Bedoes, Lanek, White 2115, DJ Johny, Jan-rapowanie oraz Wiatr - poinformował Krystian Filipek.

W konferencji prasowej udział wziął prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. kształcenia i studentów UWM.

- Życzę samorządowi powodzenia w realizacji Kortowiady. Nie wątpię, że będzie tak jak zawsze - czyli bardzo dobrze! - podsumował prof. Jerzy Przyborowski.

Kortowiada co roku przyciąga mnóstwo osób. Jej wyjątkowość polega na tym, że wydarzenia związane z nią odbywają się w malowniczym Kortowie, a wstęp na większość imprez, w tym na koncerty jest bezpłatny.

syla

Posłuchajcie też relacji Radia UWM FM!

Kortowiada w liczbach:

- Olsztyn - 173 tys. mieszkańców

- Uniwersytet - 20 tys. studentów

- Kortowiadę odwiedza 120 tys. osób.

- W Paradzie Wydziałów ulicami Olsztyna bierze udział ok. 20 tys. osób.

- 5 dni imprezy, 3 sceny,  30 różnych wydarzeń

- 4 tys. minut muzyki na żywo

- 60 tys. fanów na fanpage'u

- Ok. miliona wyświetleń na kanale YouTube

- kortowiada.pl - 1,5 mln unikalnych wejść

- służby porządkowe i informacyjne - ponad 280 osób

- 13 tys. koszulek juwenaliowych

- służby medyczne - ponad 100 osób.