Językoznawczyni z UWM w Polszczyźnie na co dzień

prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska
Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazało się 3. wydanie poradnika językowego "Polszczyzna na co dzień". Wśród autorów znalazła się prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska z Instytutu Językoznawstwa UWM.

Prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska, językoznawczyni z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest autorką rozdziału dotyczącego komunikacji internetowej w nowym wydaniu poradnika "Polszczyzna na co dzień". Publikacja pod redakcją naukową prof. Mirosława Bańko ukazała się nakładem  Wydawnictwa Naukowego PWN.

- Rozdział ten napisałam właściwie od nowa. Komunikacja internetowa rozwija się bardzo szybko i tekst z poprzedniego wydania był już nieaktualny. Pierwsze wydanie książki ukazało się w 2006 roku, więc w przypadku Internetu to cała epoka. Kładę nacisk przede wszystkim na komunikatywność, na konieczność jasnego przekazywania myśli, ale i na niekrzywdzenie nikogo słowem - wyjaśnia prof. Naruszewicz-Duchlińska.

Jak podkreśla językoznawczyni, powinniśmy dopasować to, jak mówmy, do sytuacji komunikacyjnej, czyli miejsca, czasu i odbiorcy. Poradnik zawiera 10 rozdziałów autorstwa 14 specjalistów językoznawców. Są tu teksty dotyczące m.in. językowego savoir vivre'u, redagowania oraz wzory różnych tekstów użytkowych.

- Prof. Bańko zwrócił się do mnie rok temu z prośbą o napisanie rozdziału. Było to dla mnie tak ciekawe zadanie, że podjęłam się go z przyjemnością. To praktyczny poradnik dla wszystkich, którzy chcą się sprawnie komunikować, nie tylko w Internecie. Książka na pewno jest przydatna nie tylko dla polonisty, ale dla każdego, kto chce umiejętnie posługiwać się polszczyzną - podkreśla profesor Naruszewicz-Duchlińska.

mah

w kategorii