Jeśli czwartek – to tylko w Kortowie

Zmień rozmiar tekstu

zdjęcie Wydziału Humanistycznego
Jakie pożytki płyną z oglądania seriali, leśne tulipany spod Kętrzyna - trucizna, lekarstwo czy deser, czy wyzwiska mogą być grzeczne, czy we wrześniu 1939 r. była szansa na zwycięstwo - takie i wiele innych ciekawych rzeczy można się dowiedzieć na UWM podczas „Czwartków z humanistyką”.

„Czwartki z humanistyką” to cykl spotkań edukacyjnych organizowanych przez Wydział Humanistyczny UWM dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. W tym roku odbywają się już po raz 3. Właśnie padł kolejny rekord: na najbliższe spotkanie - 16 marca zapisało się już 300 osób. Organizatorzy musieli zmienić salę na większą.

Dwudziestominutowe wykłady mają na celu wsparcie i rozwinięcie wiedzy szkolnej młodzieży oraz otwarcie jej umysłów na nowe zainteresowania. Po wykładach uczniowie uczestniczą w warsztatach.

- Chcemy także wzbudzić refleksję nad wyborem kierunku dalszego kształcenia i ścieżki zawodowej. Nasze spotkania są zarazem prezentacją UWM i środowiska akademickiego. Uczniowie mają okazję poznać zakres działalności Wydziału Humanistycznego, a mamy do zaoferowania aż 13 kierunków, i poczuć puls studenckiego życia. Treść i forma naszej oferty jest atrakcyjna dla pokolenia smartfonów i Facebooka, ale jednocześnie bogata merytorycznie i inspirująca dla nauczycieli. Wykłady prezentują pracownicy mający bogate doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi. Są oni pasjonatami swoich dziedzin – wyjaśnia dr Renata Rozbicka, prodziekan ds. studenckich i promocji.

W 3. sezonie czwartków można mówić o sukcesie. W 1. ich edycji w 2014 r. wzięło udział w sumie 500 uczniów, w 2. – 900, a w spotkaniach 3. edycji – już 1110 (łącznie z tymi, którzy już się zapisali na marzec).

W 1. i 2. edycji uczestniczyli uczniowie niemal wyłącznie spoza Olsztyna. W tegorocznej - olsztyńskie szkoły włączyły się szerzej.

- Najwięcej uczniów przyjeżdża do nas z Bartoszyc, Szczytna, Ostródy, Olecka i północnego Mazowsza. Jest taka szkoła - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bartoszycach, której uczniowie uczestniczyli we wszystkich czwartkach od ich początku – dodaje dr Rozbicka.

Kilka szkół wyższych z Polski kontaktowało się z Wydziałem Humanistycznym pragnąc wzorować się na UWM.

15 grudnia ub. r. na „Czwartku z humanistyką” gościło m.in. Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Przasnysza. Gimnazjaliści wysłuchali wykładów i uczestniczyli w warsztatach, a w przerwie zwiedzali Kortowo. Jak to się stało, że przyjechali do Olsztyna?

- W nagrodę za występy w przedstawieniu na Dzień Nauczyciela – wyjaśniają Izabela Zakrzewska, Laura Kiersikowska i Marta Jaworska - wszystkie z klasy IIC.

Nauka na wycieczce, czy to dobra nagroda?

- Tak - zapewniają dziewczyny. - Podobały nam się wykłady, a najbardziej ten o tym, czego się można nauczyć oglądając seriale, czyli: odróżniać dobro od zła, nauczyć języków obcych, poznać inną kulturę – wyliczają. Chociaż przed nimi jeszcze długa droga – to już zastanawiają się nad studiami. Kortowo spodobało im się.

- Nie mamy nic przeciw temu, żeby tu kiedyś studiować – twierdzą

Organizatorem ich wyprawy do Olsztyna jest nauczyciel Michał Borkowski, polonista.

- O „Czwartkach z humanistyką” dowiedziałem się od swojej koleżanki z pracy, która studiuje w Kortowie niestacjonarnie. Wybrałem ten 15 grudnia, bo jego program najbardziej odpowiada mojej grupie. Jest złożona z uczniów wszystkich klas gimnazjalnych. Inicjatywa jest świetna. Dużo ciekawych tematów, atrakcyjna forma przekazu. Może nie wszystkich uczniów ona przekona do studiowania, ale oswaja ich z uczelnią, pokazuje im inny świat i nowe możliwości. Jeśli mogę doradzać organizatorom to proponuję, aby zapewnili większy wybór warsztatów. Młodzież potrzebuje kontaktów interpersonalnych, rozmowy, pracy w grupie i warsztaty ją do tego przymuszają – dzieli się swymi spostrzeżeniami Michał Borkowski.

Na czwartek marcowy jeszcze się można zapisać. Na pozostałe czwartki do końca roku akademickiego zostały tylko pojedyncze wolne miejsca.

lek