Prof. Janusz Połom z „Gloria Artis”

Janusz Połom
Prof. Janusz Połom, artysta fotografik, operator filmowy otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Odznaczenie jest przyznawane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowegoosobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Profesor Janusz Połom jest pracownikiem naukowym Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM. Wykłada fotografię. Absolwent Wydziału Operatorskiego i Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.  Od 1974 do 1986 wykładał na tej uczelni, a w latach 1981-1984 pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej. W 1986 roku wyjechał do Kanady. Wykładał fotografię filmową w I`Uniwersite du Quebec w Montrealu. Od 1984 roku pracuje w meksykańskiej narodowej szkole filmowej Centro de Capacitacion Cinematogafica. W 2001 roku wrócił do Polski.

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2001 roku został odznaczony przez Prezydenta RP medalem złotym za długoletnią służbę. Laureat Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych w roku 2015.

źródło: Radio Olsztyn

w kategorii