Prof. Janusz Piechocki honorowym wiceprezydentem CIGR

Prof. Janusz Piechocki, prorektor ds. studenckich UWM oraz kierownik Katedry Elektrotechniki Energetyki Elektroniki i Automatyki Wydziału Nauk Technicznych został honorowym wiceprezydentem CIGR, międzynarodowej organizacji zajmującej się biosystemami i inżynierią rolniczą.

CIGR (International Commission of Agricultural and Biosystems Engineering) zrzesza ponad 40 tys. członków z 76 krajów. Tytuł honorowego prezydenta przyznano dotychczas 2 osobom, a wiceprezydenta 5 osobom. Prof. Janusz Piechocki jest jedynym Polakiem w tym gronie.

- Oprócz tytułu honorowego wiceprezydenta CIGR otrzymałem także tytuł honorowego przewodniczącego Sekcji IV CIGR zajmującej się energetyką w rolnictwie, którą kierowałem od 2010 r. Byłem jedynym Polakiem w kierownictwie tej sekcji. Organizowaliśmy konferencje międzynarodowe, wspieraliśmy także konferencje w różnych krajach poświęcone energetyce – mówi prof. Piechocki.

Sekcja IV zajmuje się różnymi formami energii, konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, wykorzystywanej w rolnictwie i w przemyśle spożywczym.

Członkostwo prof. Piechockiego w CIGR datuje się od 2000 r., kiedy został wybrany członkiem zarządu IV Sekcji tej organizacji na kongresie w Tsukubie w Japonii. W 2006 r. otrzymał stanowisko wiceprzewodniczącego Sekcji IV, a w roku 2010 na kongresie w Kanadzie – przewodniczącego.

mah