Prof. Iwona A. Ndiaye w jury festiwalu filmowego

prof. Iwona A. Ndiaye
Prof. Iwona A. Ndiaye, literaturoznawczyni i tłumaczka z Instytutu Literaturoznawstwa UWM została jednym z jurorów XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rosyjska Zagranica”.

Festiwal „Rosyjska Zagranica” to jedno z najbardziej znaczących wydarzeń filmowych w Rosji, poświęconych dziedzictwu kulturowemu rosyjskiej diaspory. Prezentowane są tu filmy poświęcone tragicznym losom rosyjskich emigrantów, którzy w wyniku przewrotu bolszewickiego w 1917 roku znaleźli się za granicami i najczęściej byli pozbawieni prawa powrotu do ojczyzny. Są tu również filmy, poświęcone losom współczesnych Rosjan żyjących poza granicami kraju. W jury tegorocznej edycji zasiadła prof. Iwona A. Ndiaye, literaturoznawczyni, tłumaczka z Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UWM.

Prof. I. Ndiaye została zaproszona do grona jurorów w konkursie filmów fabularnych przez Siergieja Zajcewa – rosyjskiego reżysera, scenarzystę, dyrektora i kierownika artystycznego międzynarodowego festiwalu filmowego „Russkoje Zarubeżje” (Rosyjska Zagranica).

- Członkami jury zostają wybitni przedstawiciele rosyjskiej i zagranicznej kultury oraz badacze specjalizujący się w literaturze wygnania, zwłaszcza rosyjskiej literaturze emigracyjnej. W latach poprzednich w jury zasiadali m.in. reżyser Gleb Panfiłow czy amerykański slawista John Glad. Dlatego też zaproszenie do jury festiwalu to dla mnie ogromne wyróżnienie. Tematyce emigracyjnej poświęciłam trzydzieści lat pracy naukowej – mówi prof. I. A. Ndiaye.

Festiwal odbył się w dniach 7-14 października w Moskwie, w tym rokupo raz pierwszy online. Dzięki takiej formule filmy konkursowe mogli obejrzeć nie tylko mieszkańcy Moskwy, lecz widzowie z całej Rosji, a także zagraniczni. W tym roku zaprezentowano filmy z 10 krajów: Białorusi, Brazylii, Islandii, Izraela, Kanady, Rosji, Serbii, Szwecji, Włoch i USA.

Główną nagrodę - statuetkę z brązu „Statek filozoficzny” (autorka rzeźby Galina Szylina), symbolizującą tragedię przymusowej rozłąki z krajem ojczystym otrzymał film fabularny Francuz reż. Andrieja Smirnowa.

Andriej Smirnow zadedykował film Aleksandrowi Ginzburgowi - dysydentowi, obrońcy praw człowieka, który z powodu swoich poglądów i działalności był represjonowany przez KGB. Jak można przeczytać w festiwalowym opisie filmu: „tytułowy Francuz to Pierre Durand, syn uciekinierki z Kraju Rad, który dwanaście lat po zakończeniu II wojny przyjeżdża do ojczyzny swojej matki - oficjalnie po to, aby badać dzieje rosyjskiego baletu; nieoficjalnie, aby odnaleźć swojego prawdziwego ojca, byłego carskiego oficera, hrabiego Aleksieja Tatiszczewa, aresztowanego i zesłanego do Kazachstanu podczas wielkiej czystki".

Reżyser obsadził w jednej z epizodycznych ról Wierę Łaszkową, maszynistkę Ginsburga, przepisującą zbierane przez dziennikarza obciążające władzę radziecką materiały.

Nagrodę główną zdobył także film dokumentalny Powrót Pierre’a Gilliarda reż. Ludmiły Szacht i Konstantina Kozłowa.

Festiwal organizowany jest od 2007 roku w Moskwie. Pokazy filmów konkursowych w poprzednich latach miały miejsce także w Helsinkach, Waszyngtonie, Belgradzie i Paryżu. Gośćmi i laureatami festiwalu byli m.in. Nikita Michałkow, Marina Vlady.

Głównym organizatorem jest Dom Rosyjskiej Zagranicy im. Aleksandra Sołżenicyna w Moskwie oraz Wytwórnia Filmowa „Russkij put’”, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych FR, Departamentu Kultury Moskwy, Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, Moskiewskiej Dumy Państwowej.

opr. mah