IV Olsztyńska Wystawa Dalii

IV Olsztyńska Wystawa Dalii, UWM, Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin
Joanna d’Arc z ogrodu Dąbrówki Tyślewicz z Gdyni to najpiękniejsza dalia zdaniem jury IV Olsztyńskiej Wystawy Dalii.

Trzynastu wystawców wzięło udział w IV Olsztyńskiej Wystawie Dalii. Każdy zaprezentował od 4 do 20 odmian. W sumie na wystawie pojawiło się 150 odmian tego pięknego kwiatu. Wystawie towarzyszyły dwa konkursy: na najpiękniejszy kwiat i najpiękniejszą kompozycję kwiatową. Oceniali je oddzielnie widzowie i jury. Zdaniem jury najpiękniejszym kwiatem wystawy była dalia odmiany Joanna d’Arc z ogrodu Dąbrówki Tyślewicz z Gdyni. Natomiast w ocenie publiczności na to miano zasłużyła odmiana Pasodoble zaprezentowana przez Barbarę i Stanisława Janiszewskich z Olsztyna. W sprawie najpiękniejszej kompozycji kwiatowej i jury, i publiczność miała zdanie jednakowe. Zwyciężyła kompozycja Grażyny Sadowskiej i Władysława Żarnowskiego z Olsztyna. Była to suknia z kwiatów. Została tak zmyślnie zrobiona, że można było w nią „wejść” i się sfotografować, z czego kobiety zwiedzające wystawę korzystały bardzo chętnie.

Wystawę otworzył chrzest nowej odmiany dalii (na zdj. poniżej). Ma ona duży różowy kwiat zakończony złotymi strzałkami. Otrzymała nazwę Olsztyn. Wyhodował ją i podarował UWM Stanisław Lipień z Ptaszkowa koło Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku.

- Pracowałem nad nią 2 lata. O pewnego czasu jest ona już uprawiana w Kortowie, bo chcieliśmy sprawdzić jak zachowuje się w gruncie w waszym klimacie – wyjaśnia hodowca.

Dlaczego hodowca zamieszkały 10 km od granicy z Czechami nazwał nową dalię Olsztyn i podarował ją UWM?

- Przez sentyment. W Olsztynie przed 50 laty zobaczyłem pierwszą wystawę dalii i tak się moja miłość do tych kwiatów zaczęła - wyjaśnia Stanisław Lipień.

Obecnie Stanisław Lipień ma w swoim ogrodzie ok. 800 odmian dalii.

Ojcem chrzestnym dalii Olsztyn został prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, kierownik Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin, która wystawę zorganizowała, a matką chrzestną Halina Zaborowska-Boruch, wiceprezydent Olsztyna.

- Nasze Kortowo dzięki takim przedsięwzięciom jest piękne - powiedział prof. Ryszard Górecki wskazując na dalię Olsztyn i kolekcję dalii prowadzoną przez katedrę, której przewodniczy. - Będzie zaś jeszcze piękniejsze, kiedy uda nam się założyć ogród botaniczny, w czym mam nadzieję władze Olsztyna nam pomogą – dodal prof. R. Górecki.

Halina Zaborowska-Boruch, która na działce także uprawia dalie, nie wiedziała, że stanie się matką chrzestną dalii Olsztyn.

- Jestem pod wrażeniem tego kwiatu. Postaram się, aby ta odmiana rosła w Olsztynie w jakimś eksponowanym miejscu – obiecała.

Motorem napędowym wystawy jest od jej pierwszej edycji mgr Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii.

- Liczebność uczestników wystawy i liczba odmian jest podobna, jak w poprzednich latach. Wystawcy jednak się zmieniają. Wiem, że bardzo wielu ludzi uprawia dalie, ale niewielu decyduje się poddać je pod ocenę. Obserwuję ogromne zainteresowanie prezentowanymi kwiatami. Ludzie zapisują sobie ich nazwy, fotografują, dowiadują się, jak zdobyć karpy. Nie dziwi mnie to, bo dalie to kwiaty bardzo różnorodne, przy czym kwitną długo. To królowe lata. Dalia Olsztyn? Nie prowadzimy sprzedaży. Będziemy oczywiście ją rozmnażać, ale na własne potrzeby. Możemy, co najwyżej, podzielić się lub wymienić z kimś nadwyżkami – uprzedza pytania Teresa Jagielska.

- Specjalnie wybrałam się do Kortowa, aby zobaczyć tę wystawę. Jest cudna. Dalie to nasza rodzinna tradycja. Odziedziczyłam je po mamie i gdy zmarła przywiozłam do Olsztyna z Gniezna – mówi Irena Olszewska, córka prof. Olszewskiego, pomysłodawcy rury Olszewskiego – czyli eksperymentu na Jeziorze Kortowskim.

IV Olsztyńska Wystawa Dalii odbyła się w dniach 10-11 września w Kortowie w szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii. Zorganizowała ją Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Bezpośrednim organizatorem wystawy była mgr Teresa Jagielska, wspomagana przez dr Sylwię Okorską z Katedry Fizjologii, d. Grzegorza Fiedorowicza z Laboratorium Diagnostyki Molekularnej oraz wolontariuszki: Magdę Piturę, Joannę Krekin i Iwonę Pauk. Przedsięwzięciu towarzyszyły warsztaty malowania na szkle prowadzone przez prof. Stanisława Czachorowskiego i florystyczne prowadzone przez dr Beatę Płoszaj-Witkowską oraz plener malarskie.

lek