IV Noc Radiowców na UWM

Obecni i byli dziennikarze Radia UWM FM
Radio UWM FM już po raz czwarty zorganizowało Noc Radiowców (13.03.). Wszyscy zainteresowani mogli zajrzeć do studia, newsroomu, a nawet spróbować swoich sił przed mikrofonem. Na antenę radia powróciły także audycje sprzed lat i ich autorzy.

Z roku na rok Noc Radiowców, organizowana przez Radio UWM FM z okazji Ogólnopolskiego Dnia Radia, wydłuża się. W sobotę 13 kwietnia na falach UWM FM można było wysłuchać 18-godzinnego specjalnego programu. Od 8 rano do 2 w nocy na antenie pojawiali się prezenterzy, który swoje pierwsze radiowe kroki stawiali właśnie w Radiu UWM FM, a dziś realizują się np. w ogólnopolskich i regionalnych mediach.

- Byli z nami m.in. Kasia Staszko i Piotr Bułakowski (RMF FM), Łukasz Staniszewski, Dominik Chowaniec i Małgorzata Sadowska (Polskie Radio Olsztyn), Michał Prokopowicz (ESKA Rock), Kamil Wicik (Radio Gdańsk), Bartek Dajnowski (TVN) i Natalia Karapuda (TVP 3 Olsztyn). Gościliśmy także ostatniego redaktora naczelnego Radia Kortowo. To właśnie Bartoszowi Tobieńskiemu Radio UWM FM zawdzięcza wywalczenie pierwszej koncesji na nadawanie programu w eterze. Wspominaliśmy więc też dawne działania radiowców w Kortowie - mówi Piotr Szauer, redaktor naczelny Radia UWM FM.

Wraz z gośćmi na antenę Radia UWM FM wróciły również audycje sprzed lat. W ramówce IV Nocy Radiowców znalazły się m.in.: "Szantowisko" - Patryk Pulikowski, "Radioaktywni" - Dominik "Domino" Chowaniec i goście, "Łyk Espresso" - Kasia Staszko, "Muzyczny Krasztest" - Maciek Kamiński, Darek Krasowski, "Glanc Pomada" - Magdalena Miszewska, "Skaloryfer" - Michał Prokopowicz, "Pośpieszny do północy" - Włodzimierz Chołostiakow.

Dziennikarze bardzo dobrze wspominają czas spędzony w Radiu UWM FM i z przyjemnością wzięli udział w Nocy Radiowców.

- Do radia UWM FM trafiłam z castingu. Przyszłam, bo akurat nie miałam co robić w życiu i tak się złożyło, że zostałam na kolejnych 5 lat. Przez ten czas robiłam chyba wszystko. Od nagrywania sond, po kierowanie redakcją kulturalną. Przygotowywałam materiały reporterskie, nagrywałam wywiady, jeździłam jako korespondentka na festiwale muzyczne - również te zagraniczne. Prowadziłam audycję kulturalną, muzyczne poranki i popołudniówki. Szkoliłam studentów, odpowiadałam za newsroom, wybierałam piosenki, które trafiały do emisji. Bywało, że wszystko to działo się jednego dnia - mówi Magdalena Miszewska.

Kilkanaście lat z Radiem UWM FM związany był również Dominik "Domino" Chowaniec.

- Na początku to było hobby, później zamieniło się w pracę. Prowadziłem różne audycje. Zdobywałem umiejętności. Czas spędzony w tym radiu wspominam naprawdę bardzo fajnie. Poznałem mnóstwo ciekawych osób i z większością z nich do tej pory się koleguje. Myślę że w tamtych czasach nikt z nas nie przypuszczał, że będzie pracował w TVP, w Radio Olsztyn, TVN czy innej rozgłośni lub serwisie - wspomina Dominik "Domino" Chowaniec.

Radio UWM FM to także spora część życia prywatnego i zawodowego Kasi Staszko, która spędziła tam 10 lat.

- Zaczęło się od pewnego spotkania w Kortowie, gdy byłam na pierwszym roku studiów. Zatrzymał mnie wówczas młody chłopak z mikrofonem mówiąc, że nagrywa sondę do radia akademickiego i zapytał mnie, jak wyglądają wiosenne kanapki. Pomyślałam, że w sumie fajnie by było robić coś takiego. I tak się stało. Każdy kto miał okazję współpracować z Radem UWM FM wie, że jedną z jego zalet jest to, że naprawdę można spróbować wielu rzeczy, zobaczyć, w czym jest się dobrym i potem się w tym kierunku rozwijać. I rzeczywiście przez te wszystkie lata, mam wrażenie, że zrobiłam całkiem sporo. Skończyło się na prowadzeniu porannych programów. Fantastyczne wspomnienia i niesamowity czas. Tym bardziej się cieszę, że mogę brać w tym roku udział w Nocy Radiowców - dodaje Kasia Staszko.

Drzwi redakcji były otwarte dla zwiedzających od 15 do 21. Mogli oni zajrzeć do studia, newsroomu, a nawet spróbować swoich sił przed mikrofonem. W tym czasie też w studiu nagraniowym występowały zaprzyjaźnione z radiem zespoły: Green Hill, Traffic Junky oraz Ilane, które zagrały specjalne live sesje.

- W tym roku odwiedziło nas bardzo dużo osób. Byli m.in. studenci i wykładowcy z Wydziału Humanistycznego, ale także wielu słuchaczy, a nawet rodziny z dziećmi - podsumowuje Piotr Szauer.

syla, Radio UWM FM, fot. Radio UWM FM