Interaktywna noc

Konkursy, gry, zabawy, eksperymenty, a nawet projekcja filmu w 5D - to i wiele innych atrakcji można było zobaczyć podczas Europejskiej Nocy Naukowców (27.09.)

Europejska Noc Naukowców - zwieńczenie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki - przyciągnęła do Biblioteki Uniwersyteckiej i Centrum Konferencyjnego wiele osób, nie tylko z Olsztyna.

Dlaczego włosy stają dęba, jak powstaje niestadionowa fala, jak kręcić, aby powstał prąd elektryczny? Eksperymentom fizycznym przyglądali się uczniowie 5 klasy podstawowej z Pasymia. Chórem odpowiedzieli, że wszystko im się podoba.
Równie dużą popularnością cieszyły się eksperymenty chemiczne. Naukowcy oprócz prezentacji objaśniali ich przebieg i odpowiadali na liczne pytania.

- Bardzo mi się podoba. W szkole uczymy się przede wszystkim teorii. Tutaj możemy zobaczyć wiele ciekawych eksperymentów. Taka nauka zdecydowanie jest przyjemniejsza - stwierdza Karolina z Morąga, uczennica I klasy gimnazjum.

O tym, jak bardzo niektóre zwierzęta przysłużyły się badaniom prowadzonym w laboratorium, przekonał się m.in. 7-letni Karol. Dowiedział się, że zwykła muszka owocowa poleciała kiedyś w kosmos, a na plecach myszy wyhodowano ucho. Po wykładzie za zadanie miał namalować własne zwierzątko.

- Rysuję rybkę, która będzie miała serduszko. Jest bardzo fajnie - mówi Karol.

Pomiędzy biblioteką, a Centrum Konferencyjnym stanęły domki naukowców, czyli „Park Interakcje" - bezobsługowe urządzenia edukacyjne. W każdym z nich znajdowały się różne eksponaty do samodzielnych eksperymentów.

Ogromną popularnością cieszyło się mobilne kino 5D znajdujące się w samochodzie ciężarowym. Widzowie mogli poczuć na własnej skórze różne efekty specjalne, nie tylko trójwymiarowy obraz i przestrzenną muzykę. W tej nietypowej 16-osobowej sali kinowej czuć było zapachy, wiejący wiatr, rozpylanie wody, a fotele były ruchome. Trzeba było mocno się trzymać.

- Pryskała woda, fotele się ruszały, dinozaury były - nie kryła zachwytu 6-letnia Milena, która na seans przyszła z mamą i młodszym bratem.

Podczas Nocy Naukowców nie zabrakło także atrakcji dla dorosłych. Organizatorzy zaprosili wiele ciekawych gości, m.in. Tomasza Cichockiego, olsztyniaka, żeglarza, 16. osobę na świecie, która samotnie opłynęła świat. Gościem był także redaktor Marcin Kydryński, który opowiedział o swoich pasjach - fotografii i podróżach oraz o swojej książce "Lizbona. Muzyka moich ulic".

Zwieńczeniem Europejskiej Nocy Naukowców był koncert Anny Marii Jopek, która zaśpiewała w Centrum Konferencyjnym. Artystka zaprezentowała publiczności nowy repertuar z najpiękniejszymi piosenkami o miłości oraz polskimi tematami z albumu pt. POLANNA. Od Wacława z Szamotuł, przez stare pieśni ludowe, Stanisława Moniuszkę, Mieczysława Karłowicza aż po Karola Szymanowskiego i Skaldów. Nie zabrakło także ulubionych piosenek artystki z jej poprzednich płyt.

Galeria zdjęć TUTAJ

 

 

 

w kategorii