W tym roku sympozjum otrzymało akronim INNODAIRY dla podkreślenia jego znaczenia jako platformy do wymiany informacji, doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie innowacyjnych rozwiązań technicznych, technologicznych, diagnostycznych oraz produktowych dla przemysłu mleczarskiego.
W kilkudniowym sympozjum uczestniczyli menedżerowie oraz kadra inżynieryjna zakładów mleczarskich w Polsce. W tegorocznej edycji udział wzięli przedstawiciele 48 zakładów mleczarskich z Polski. Wydarzenie zgromadziło ok. 240 osób.
Hasłem przewodnim XXVIII Sympozjum INNODAIRY był zrównoważony rozwój mleczarstwa. W dobie transformacji wynikającej ze zmieniających się regulacji krajowych i UE, przedsiębiorstwa branży mleczarskiej muszą poszukiwać innowacyjnych rozwiązań przyczyniających się do wzrostu gospodarczego z jednoczesną dbałością o środowisko oraz jakość życia, w tym zdrowie człowieka.
- Jesteśmy dumni z tego, że nasza katedra stanowi swego rodzaju spoiwo integrujące środowisko mleczarskie - mówiła dr hab. inż. Justyna Żulewska, prof. UWM, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego i zarazem kierownik Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością. I zadeklarowała: - UWM było, jest i będzie (do czego dołożymy wszelkich starań) silnym i wiodącym ośrodkiem mleczarskim w Polsce.
Prof. dr hab. Małgorzata Darewicz, dziekan Wydziału Nauki o Żywności, podkreślała z kolei, że współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym stanowi istotny aspekt rozwoju w obszarze działalności przedsiębiorstw a także nauki i kształcenia przyszłej kadry zarządzającej.
Dr inż. Adam Głowacki, dyrektor ds. rozwoju technicznego w firmie Zentis, podsumowając obrady, nie szczędził komplementów.
- Wspaniała organizacja, doskonała atmosfera, bardzo wysoki poziom. Brawo UWM - mówił.
Warto podkreślić, że w Sympozjum brał udział prof. dr hab. Stefan Ziajka - nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń kadry mleczarskiej, współtwórca i wieloletni przewodniczący komitetu organizacyjnego.
Wyjątkowymi gośćmi byli także: prof. Aleksander Chagarovsky i Vadim Chagarovsky – przewodniczący Związku Ukraińskich Przedsiębiorstw Mleczarskich, którzy przedstawili aktualną sytuację mleczarstwa w Ukrainie.
Sympozjum odbyło się pod patronatem honorowym: wicepremiera Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Henryka Kowalczyka oraz rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzego Przyborowskiego. Sympozjum dofinansowano z funduszu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości*.
Wśród firm współorganizujących znalazły się takie, które uczestniczą w wydarzeniu od początku jego istnienia, a więc od roku 1993.
Głównym organizatorem Sympozjum jest Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności UWM. Współorganizatorami wydarzenia są firmy działające na rzecz branży mleczarskiej, w tym roku było to 27 firm:
- AAK
- ABBEYS
- ADM WILD
- ATM
- CHR. HANSEN
- DIVERSEY
- DӦHLER
- DSM
- ECOLAB
- FOSS
- G E A
- I M C D
- I N T R E X
- JRS SILVATEAM INGREDIENTS & HORTIMEX
- MULTIVAC
- NETZSCH
- NEUM O
- NOAC K
- O P T I F L O W
- PGS
- P.M.T. TRADING
- SPX FLOW
- TETRA PAK
- TEWES-BIS
- TREPKO
- VIMAX Małgorzata Rogiewicz
- ZENTIS
jż, mag
* Projekt realizowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Regionalna Inicjatywa Doskonałości" w latach 2019-2022, nr projektu 010/RID/2018/19, kwota finansowania 12.000.000 złotych.