Inauguracja Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy

Zmień rozmiar tekstu

Wydziały Biologii i Biotechnologii oraz Sztuki zapraszają na inaugurację Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Inauguracja Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na Wydziale Biologii i Biotechnologii odbędzie się 18 lutego (sobota) o godz. 11.00 w Collegium Biologiae.

Program uroczystości
11.00 - rozpoczęcie uroczystości
1. Hymn Uniwersytecki
2. Otwarcie roku akademickiego na Uniwersytecie Młodego Odkrywcy – Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii, prof. dr hab. Tadeusz Kamiński.
3. Wystąpienie przedstawicieli władz Uniwersytetu
4. Słowo wstępne do koncepcji Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy: „Naukowcem może zostać każdy, od zaraz – krótko o metodzie naukowej" - dr hab. S. Czachorowski (koordynator projektu)
5. Immatrykulacja studentów Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy - prof. dr hab. Aleksander Świątecki, prodziekan ds. studenckich
6. Gaudeamus
7. Wręczenie nominacji nauczycielom przybyłym z uczniami (dyplom z podziękowaniem za przyjęcie roli opiekunów)
8. Wystąpienia zaproszonych gości
9. Wykład inauguracyjny pt. „Plasmobot i inne osiągnięcia biologii" - dr Ewa Sucharzewska, Katedra Mykologii.
10. Zamknięcie uroczystości przez prof. dr. hab. T. Kamińskiego, dziekana WBiB.

Inauguracja Uniwersytetu Młodego Odkrywcy na Wydziale Sztuki odbędzie się 2 marca 2017 r. o godz. 11.00 . Pierwsze zajęcia planowane są na 17.03. o godz. 9.00.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat

Tematy warsztatów: Cztery pory roku. Malarska interpretacja utworu muzycznego; Płaskorzeźby z odcisków przedmiotów; Laboratorium dźwiękowe; Sztuka wyrazem myśli i przeżyć

Grupa wiekowa: 10-13 lat

Tematy warsztatów: Ceramiczna orkiestra; Muzyczne koszulki; Malowanie na jedwabiu; Owocowe wnętrze; Poszukiwacze zaginionej muzyki.

Grupa wiekowa 14-16 lat

Tematy warsztatów: Eksperymentalne techniki fotografii analogowej, Stare i nowe – odręczne i cyfrowe. Tradycja i nowoczesność w projektowaniu; Technologie polimerowe w sztuce; Warsztat malarza ikon – odkrywanie świętego oblicza.

Wernisaż prac i koncert Ceramicznej Orkiestry: 2 czerwca  2017 r.  godz.17.00 Stara Kotłownia, ul. Prawocheńskiego 9 (Kortowo)

Prace zrealizowane na warsztatach przechodzą na własność uczestników po wernisażu. Więcej na temat proponowanych zajęć tutaj: https://umows.blogspot.com/ .

Uniwersytet Młodego Odkrywcy to jedna z inicjatyw Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z jej głównych założeń jest popularyzacja dokonań polskich naukowców wśród różnych grup społecznych (od juniorów do seniorów), a także dotarcie z atrakcyjną formą edukacji do obszarów wykluczonych. Wydziały: Biologii i Biotechnologii oraz Sztuki zgłosiły się do tego programu i otrzymały z MNiSW dofinansowanie w wysokości po ok. 40 tys. zł na jego realizację. Zajęcia (cykliczne) potrwają do czerwca. Są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Będą się odbywać na uczelni pod okiem nauczycieli akademickich. Są to ludzie biorący już udział w innych inicjatywach popularyzatorskich, podejmowanych przez UWM.