III Bieg Uniwersytecki

Bieg Uniwersytecki to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy, poprawienia kondycji fizycznej i psychicznej oraz sprawdzenia swoich możliwości. Co roku startuje w nim coraz więcej zawodników, nie tylko studentów.

Trzeci bieg uniwersytecki zorganizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM, Klub Sportowy AZS UWM, Biuro Mediów i Promocji UWM oraz Fundację „Żak” odbył się 4 czerwca w Kortowie. W biegu mogli brać udział nie tylko studenci, ale każdy kto uiścił wcześniej wpisowe. Wyścig został podzielony na różne kategorie wiekowe.

Bieg główny poprzedził bieg dzieci na stadionie. UWM organizował go z okazji Dnia Dziecka. Maluchy wykonały jedno okrążenie. Organizatorzy zapraszali na niego dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dla uczestników były soki do picia i skakanki do poprawiania kondycji fizycznej. W biegu głównym wzięło udział aż 414 uczestników. Bardzo wielu z nich to niestudenci i to w różnym wieku. Znaleźli się również zawodnicy z kategorii 50+. Bieg ten cieszy się ogromną popularnością i zgromadził nie tylko studentów, ale również uczestników z całej Polski.

Po uroczystym rozpoczęciu o godzinie 12 zawodnicy wystartowali. Ich zadaniem było przebiec 10 km po malowniczej i urozmaiconej trasie uliczkami Kortowa i przez kortowski park. Na pokonanie trasy mieli maksymalnie półtorej godziny. Pierwszy zawodnik przybiegł na metę już po 35 minutach, a kolejni niewiele później. W pierwszej dziesiątce zwycięzców znalazła się również kobieta, która ustanowiła rekord w kategorii kobiet. Pierwsze miejsce w kategorii open zajął Konrad Nosarzewski ze Słupska Mazowieckiego, na drugim uplasował się Dawid Worobiec z Olsztyna, a na trzecim Jakub Stolarski z Łapki. Wśród kobiet najlepsza była Monika Jackiewicz z Lubawy. Wygrała również w kategorii najlepszy student UWM.

- Bieg był wyczerpujący, ale trasa ciekawa i można było podziwiać widoki. W biegu wystartowałem po raz pierwszy i nie ukrywam, że było to ciekawe doświadczenie. Przygotowywałem się do niego ponad pół roku. Codziennie biegałem co najmniej pół godziny i opłaciło się, bo uplasowałem się na wysokiej pozycji – mówi jeden z uczestników III Biegu uniwersyteckiego.

Na najlepszych zawodników czekały nagrody pieniężne. Każdy z uczestników otrzymał posiłek regeneracyjny, koszulkę, medal oraz uniwersyteckie gadżety: czapkę, okulary przeciwsłoneczne, smycze i odblaski. Najlepsi fizjoterapeuci w Olsztynie udzielali darmowych konsultacji. Jeśli kogoś coś bolało, kłuło, ciągnęło lub rwało mógł skorzystać z ich rad.

III Bieg uniwersytecki obfitował ponadto w wiele atrakcji. Poprzedził go np. występ sekcji tańca nowoczesnego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Natomiast podczas zawodów na stadionie odbył się festyn lekkoatletyczny dla dzieci uczestników biegu i kibiców pt. „Lekkoatletyka dla każdego!” Jego uczestnicy mogli spróbować swych sił w zabawach sportowych, na przykład rzucie oszczepem, pchnięciu kulą, na torze przeszkód i w skoku w dal. Ponadto Studencki Teatr Cezar przygotował dla dzieci wiele atrakcyjnych zabaw, w tym oczywiście - ulubione malowanie twarzy.

W organizację biegu włączyły się ponadto: Dział Bezpieczeństwa i Dozoru Mienia oraz Zespół Obsługi Aparatury Dydaktycznej.

Ewelina Kamińska, studentka

w kategorii