II Noc Radiowców w Kortowie

Zmień rozmiar tekstu

Przez 6 godzin w sobotę 8 kwietnia słuchacze Radia UWM FM mogli nie tylko słuchać jego audycji, ale także oglądać jak się je przygotowuje i emituje na antenie. Redakcyjne drzwi otworzyła przed nimi II Noc Radiowców.

Już drugą Noc Radiowców Radio UWM FM urządziło z okazji Ogólnopolskiego Dnia Radia. W godz. 16 – 22, ten, kto tam przeszedł mógł zajrzeć w każdy zakamarek. Od newsroomu, w którym reporterzy pracują nad dziennikarskimi materiałami, przez studio, z którego nadawany jest program 24 godziny na dobę, aż po studio nagrań, w którym swoje piosenki nagrywają zespoły z regionu i inni goście Radia UWM FM. Radosław Hrynek - realizator dźwięku pokazywał podczas nocy, jak wygląda praca nad nagraniem płytowym.

- Z możliwości odwiedzin skorzystało kilkadziesiąt osób, głównie studentów i młodzież, ale byli także rodzice z dziećmi. Odwiedził nas także prof. Jerzy Przyborowski, prorektor ds. spraw kształcenia i studentów oraz dr Urszula Doliwa i dr Magdalena Szydłowska ze studentami dziennikarstwa z koła radiowego – mówi Piotr Szauer, redaktor naczelny Radia UWM FM.

Prof. Jerzy Przyborowski pozytywnie odniósł się do akcji i roli radia.

- Widzę, że studenci pracujący w Radiu UWM FM czynią to z wielką pasją. Radio to takie miejsce, w którym mogą zdobywać dodatkowe kompetencje. Zmiany w świecie zachodzą szybciej niż zmiany programy studiów. Radio umożliwia studentom przystosowanie się do tych zmian i zwiększenie szans na zawodowy sukces – oceniał prof. Jerzy Przyborowski rolę radia podczas rozmowy na żywo na antenie.

Na antenie Noc Radiowców trwała jeszcze dłużej, bo od godz. 14 do 3. W tym czasie można było posłuchać specjalnych audycji, które na ten wieczór wróciły wraz ze swymi prowadzącymi. Ta lista obecności prezenterów sprzed lat najlepiej ilustruje spostrzeżenia prorektora. Usłyszeliśmy zatem m.in. ponownie głos Kamila Wicika (Radio Gdańsk), Piotra Bułakowskiego (RMF FM), Marty Woźniak (Eurosport), Adriana Brzozowskiego (Tok FM), Łukasza Staniszewskiego (Radio Olsztyn). Oprócz nich odwiedzili redakcje m.in. Dominik Chowaniec, Anna Radkowska (zastępczyni dyrektora Teatru Lalek w Olsztynie), Piotr Filipowicz, były zastępca dyrektora teatru im S. Jaracza). Serwisy informacyjne ponownie czytały Marta Bartoszewicz, Ela Malinowska i Ola Gwóźdź.

Byli dziennikarze radiowi nie tylko chętnie udzielali się na antenie, ale przybyli do studia także po to, aby się spotkać.

- Z wielką radością przyjechałem na tę noc do redakcji. Chciałem ponownie spotkać kolegów i koleżanki, z którymi tu kiedyś pracowałem. Tu była wspaniała atmosfera. Mogliśmy się uczyć i pracować. Czy UWM FM to była dobra szkoła? Nie będę przekonywać. Proszę tylko popatrzeć ilu naszych radiowców trafiło do mediów - mówi Adrian Brzozowski, niegdyś dziennikarz sportowy i komentator meczy siatkarskich, obecnie dziennikarz Radia Tok FM w Warszawie.

Pierwszą, również udaną Noc Radiowców Radio UWM FM zorganizowało w ubiegłym roku z okazji jubileuszu 15-lecia. Druga - miniona była jeszcze bardziej udana.

- Prawdopodobnie Noc... już się stanie naszą cykliczną akcją – snuje plany Piotr Szauer.

lek