Prof. Grzybowski doceniony przez czytelników

prof. Andrzej Grzybowski przy mikroskopie
Prof. Andrzej Grzybowski z Wydziału Lekarskiego UWM zdobył drugie miejsce w plebiscycie Olsztynianin Roku 2021 „Gazety Wyborczej”. To duży sukces naszego naukowca, między innymi dlatego, że jest on z… Poznania.

Plebiscyt na Olsztynianina Roku „Gazeta Wyborcza” ogłosiła 1 kwietnia. Głosować można było do 10 kwietnia. Nominowanych było 10 kandydatów, a wśród nich aż dwoje z UWM - prof. Andrzej Grzybowski i Aleksandra Lisowska - biegaczka, od 11 lat członkini Klubu Sportowego AZS UWM, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych UWM.

W plebiscycie zwyciężył Paweł Juszczyszyn - sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, zdobywając 30,3 proc. wszystkich głosów. Jego przewaga nie była jednak duża, bowiem na profesora Grzybowskiego czytelnicy oddali 29,2 proc. wszystkich głosów.

- Już sama nominacja była dla mnie dużym wyróżnieniem, więc drugie miejsce absolutnie nie jest dla mnie porażką. Mało tego, uważam, że tak niewielka różnica głosów między mną a Pawłem Juszczyszynem świadczy o tym, że olsztynianie doceniają także lokalne środowiska naukowe - powiedział „Gazecie Wyborczej” prof. Grzybowski.

Prof. n. med. Andrzeja Grzybowskiego gazeta nominowała za nagrodę Founders’ Award Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Prof. Andrzej Grzybowski jest kierownikiem Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim UWM. W 2021 r. otrzymał wspomnianą prestiżową nagrodę przyznawaną przez międzynarodowe gremium. Został tym samym pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to Towarzystwo. Prof. Grzybowski jest także jedynym polskim okulistą, który znalazł się na liście 2 proc. najbardziej rozpoznawanych naukowców świata przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda. Według ubiegłorocznego rankingu Expertscape Worldwide, profesor został sklasyfikowany na pierwszym miejscu na świecie w zakresie leczenia zaćmy i na pierwszym miejscu na świecie w zakresie operacji zaćmy. Niedawno prezydent Polski przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej.

lek