Green Velo. Koncepcja studentów analizy i kreowania trendów

rower oparty o kamień
Zielone pola namiotowe ze strefą wypoczynku oraz wypożyczalnie rowerów mogłyby czekać na turystów przemierzających rowerowy szlak Green Velo. To kolejny projekt studentów analizy i kreowania trendów UWM.

Jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko naszego regionu, ale i Polski rozpoczyna się w Elblągu. Green Velo, czyli Wschodni Szlak Rowerowy opasuje 5 województw, kończąc bieg w Końskich w woj. świętokrzyskim. Odcinek przypadający na woj. warmińsko-mazurskie liczy ok. 420 km. Turysta jedzie brzegiem Zalewu Wiślanego, dalej malowniczymi terenami Wzniesień Górowskich mijając Pieniężno, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, a następnie wkracza na północne Mazury. W Stańczykach warmińsko-mazurski odcinek trasy się kończy. Czy jednak turystom wystarczy jedynie malowniczość terenów, aby chcieli korzystać ze szlaku?

Potencjałowi Green Velo przyjrzeli się studenci I roku studiów magisterskich analizy i kreowania trendów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To interdyscyplinarny kierunek, na którym zajęcia prowadzą nauczyciele akademiccy z wydziałów Humanistycznego, Nauk Społecznych i Nauk Ekonomicznych. Jego studenci opracowali już koncepcje zagospodarowania Wzgórza Katedralnego we Fromborku i Szlaku Kopernikowskiego, teraz przyszedł czas na Green Velo.

Cel, który sobie postawili to wymyślenie markowego produktu turystycznego - trasy rowerowej wschodniej Polski oraz wizerunku województw wschodniej Polski jako makroregionu atrakcyjnego dla wszystkich zainteresowanych zwłaszcza turystyką rowerową.

Studencki zespół w składzie: Anna Szpejna, Marcin Merchel, Natalia Latusek, Karolina Chac, Joanna Obrębska i Klaudia Jędrzejewska na początek przejrzał stronę internetową trasy oraz jej aplikację mobilną. Następnie prześledzili media społecznościowe, fora internetowe i blogi turystyczne.

Okazało się, że turystom brakuje na trasie punktów gastronomicznych, niełatwo jest znaleźć tani nocleg, szczególnie po sezonie, w gospodarstwach agroturystycznych na szlaku nie proponuje się rowerzystom zniżek ani specjalnych bonusów. Nie ma punktów serwisowych i wypożyczalni rowerów. Wiele głosów krytycznych zebrało oznakowanie trasy i stan nawierzchni. Jednocześnie turyści chwalili aplikację Green Velo i wielu deklarowało, że chce wrócić na szlak i poznawać nowe odcinki.

Co proponują studenci? Ich pomysłem jest sieć tzw. Green Valley - kempingów na szlaku Green Velo przebiegającym przez nasze województwo. Na polu namiotowym na turystę będzie czekać wypożyczalnia namiotów, akcesoriów kempingowych (materace, koce, śpiwory itp.). W kompleksie znajdzie się toaleta i kuchnia polowa z dostępem do bieżącej wody i prądu. Będzie zadaszenie i miejsce na ognisko. Dodatkową atrakcją kulinarną mogą się stać foodtrucki lub automaty z jedzeniem i piciem.

Green Valley zaoferuje także możliwość wynajmu przyczep campingowych. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne okazjonalnym turystom, którzy nie posiadają własnego roweru. Do dyspozycji gości będzie również samoobsługowa stacja naprawy rowerów

Na zielonych kempingach nie zapomniano o rodzinach z dziećmi. Specjalnie dla nich studenci proponują duże tablice na placach zabaw z pomysłami na rodzinne gry i zabawy. Wszystkie przydatne informacje o sieci Green Valley turysta znajdzie w specjalnych zakładkach aplikacji Green Velo.

Koncepcja Green Valley została opracowana z uwzględnieniem najnowszych trendów: idei zero waste (czyli praktycznie bez odpadków), powrotu do natury, propagowania zdrowego stylu życia. Podobne przyjazne turystom rowerowym miejsca funkcjonują już od lat w wielu krajach europejskich.

„Od momentu rozpoczęcia przygody z Green Velo, nie zanieczyszczamy środowiska, ponieważ poruszamy się rowerem na łonie natury, śpimy w namiotach i korzystamy z usług gastronomicznych, które wykorzystują eko produkty i naczynia biodegradowalne” – opisują swój projekt studenci.

Podobnie jak projekty dotyczące Wzgórza Katedralnego i Szlaku Kopernikowskiego, również koncepcja Green Valley powstała we współpracy studentów analizy i kreowania trendów z Departamentem Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Wszystkie 3 projekty studenci przedstawili podczas specjalnej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim poświęconej kształtowaniu oferty turystycznej naszego regionu.

Małgorzata Hołubowska