Gratulacje dla profesorów

rektor i nagrodzeni profesorowie - Wojnowska-Baryła i Czachorowski
W sali posiedzeń Senatu UWM, ale niestety bez niego, wręczył rektor UWM gratulacje tegorocznym laureatom nagród Ministra Edukacji i Nauki.

Nagrody Ministra Edukacji i Nauki z okazji Dnia Nauki Polskiej otrzymali z UWM: prof. Andrzej Grzybowski, prof. Irena Wojnowska-Baryła i dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM.

Tradycją jest, że gratulacje laureatom rektor przekazuje zawsze na posiedzeniu Senatu UWM. W tym roku z powodu pandemii COVID 19 było to niemożliwe. Obowiązuje zakaz urządzania zgromadzeń i posiedzenia senatu odbywają się od kilku miesięcy zdalnie. Rektor Jerzy Przyborowski zaprosił więc laureatów na spotkanie w małym gronie 11 marca. Niestety, jeden z nagrodzonych, prof. Andrzej Grzybowski nie mógł na nie przybyć.

- Zaprosiłem państwa, bo nie mogłem sobie odmówić tej przyjemności i satysfakcji, żeby państwu nie pogratulować i złożyć życzenia pomyślności nie tylko zawodowej, ale także w życiu pozazawodowym – mówił rektor J. Przyborowski. Następnie rektor zwrócił się z gratulacjami osobno do każdego nagrodzonego.

- Moja radość jest tym większa, że dostała Pani nagrodę ministra za całokształt pracy naukowej. Pełniła Pani wiele funkcji na Uniwersytecie, wzmacniając jego dorobek i wizerunek. Wiemy o tym, doceniamy to i z wielką satysfakcją przyjmuję fakt, że minister też to dostrzegł – podkreślił rektor.

Zwracając się do prof. Czachorowskiego rektor zaakcentował jego działania na rzecz popularyzacji nauki.

- To bardzo ważne działania, bo pokazują ludziom, że od rozwoju nauki zależy rozwój ludzkości - powiedział prof. Przyborowski.

UWM złożył do ministra 3 wnioski o nagrody. Minister wszystkie zaakceptował. Za co dokładnie naukowcy z UWM dostali nagrody zobacz tutaj.

lek