Prof. Górniewicz ze „Skrzydłami Wyobraźni”

Prof. Józef Górniewicz, kierownik Katedry Teorii Wychowania Wydziału Nauk Społecznych UWM otrzymał prestiżową nagrodę „Skrzydła Wyobraźni”, za badania nad wyobraźnią i twórczością oraz innowacyjnością edukacyjną.

Nagrodę prof. Górniewiczowi przyznało Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego podczas uroczystej gali z okazji Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji w roku szkolnym 2017/18. Takie nagrody Łódzkie Centrum Doskonalenia przyznało w tym roku po raz 32. Uroczystość odbyła się 8 czerwca br. w Pałacu Poznańskich, czyli Muzeum Miasta Łodzi.

Kapituła nagrody pod przewodnictwem Małgorzaty Brzezińskiej - konsula honorowego Wielkiej Brytanii w uzasadnieniu podkreśliła bardzo znaczący wkład do polskiej pedagogiki działalności naukowej i organizacyjnej prof. J. Górniewicza w zakresie badań nad wyobraźnią i twórczością oraz w obszarze innowacyjności edukacyjnej.

- Profesor Górniewicz jest autorem znakomitych rozpraw naukowych z teorii wychowania, polityki oświatowej i samorealizacji. Napisał 15 monografii z zakresu badań nad wyobraźnią. Na początku lat 90. XX w. zapoczątkował rozwój pedagogiki innowacyjnej i na jej temat napisał kilkaset artykułów. Nasz ośrodek hołduje edukacji konstruktywistycznej. W tym modelu nauczyciel to raczej tutor, który stymuluje proces samodzielnego uczenia się. To, nad czym pracuje prof. Górniewicz odpowiada naszej filozofii - uzasadnia nagrodę Janusz Jan Moos, dyrektor centrum i członek kapituły nagrody.

„Skrzydła Wyobraźni” to najważniejsza i najbardziej prestiżowa, honorowa, nagroda Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Oprócz niej przyznaje ono co roku kilka innych mniejszych rangą wyróżnień naukowcom, pedagogom i ludziom związanym z edukacją. W tym roku do ich wszystkich zgłoszono ponad 400 kandydatów.

- Cieszę się z tej nagrody. To miłe wiedzieć, że zostałem doceniony w kraju. Zgłosił mnie do niej prof. Bogusław Śliwerski, przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN. Badaniami nad wyobraźnią zająłem się już na początku mojej drogi naukowej. Zainteresował mnie wówczas wpływ teatru dla dzieci na ich wyobraźnię. Za swoją zasługę w tej dyscyplinie poczytuję sobie wprowadzenie terminu: wyobraźnia moralna. Obecnie zaś analizuję przyczyny niepowodzeń na maturze młodzieży z naszego województwa, która na tle kraju wypada słabo – mówi prof. Józef Górniewicz.

„Skrzydła Wyobraźni” w poprzednich latach dostali m.in. profesorowie Miodek i Bralczyk, aktorka Anna Dymna. W tym roku kapituła konkursu oprócz prof. Górniewicza z UWM nagrodziła m.in. także prof. Wacława Strykowskiego, pedagoga z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i sędzię Annę Marię Wesołowską.

lek