Filozofia Filmowo - Myśliciele

W dniach 21-23 września już po raz siódmy pojawi się w Olsztynie podczas 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki „Filozofia Filmowo”.

W cyklu spotkań zatytułowanym „Myśliciele” organizatorzy zapraszają na wykłady, warsztaty filmowe i pokazy filmów filozofujących. Kompetentni goście przedstawią myśl filozoficzną w popkulturze, Giovanna Castellanos – reżyser Teatru im. S. Jaracza poprowadzi warsztaty reżyserii, a młodzi twórcy pokażą swoje krótkie dzieła podczas przeglądu krótkometrażowego filmu filozoficznego. Wśród ciekawych filmów: „Człowiek, który zmienił myślenie o umyśle” o Danielu C. Dennecie, słynnym filozofie umysłu, który zamiast uprawiać nudną filozofię przy biurku wolał „zaprzyjaźnić się” z mikrobiologami, kognitywistami i specjalistami od komputerów, aby badać umysł i świadomość. Kolejnym interesującym filmem będzie „Tischner. Życie w opowieściach” Artura Więcka, reżysera „Zakochanego Anioła” i „Anioła w Krakowie”. Na szczególną uwagę zasługuje film „Nieobecny Bóg” Yorama Rona przybliżający postać i filozofię Emanuela Levinasa. To już film filozoficzny w najlepszym wydaniu, umiejętnie przekładający koncepcję jednego z największych filozofów XX wieku na język filmowy. Nie bez powodu w tym dokumencie pojawiają się nagradzani m.in. Złotymi Palmami w Cannes Bracia Dardenne, znani filmowcy wielokrotnie inspirujący się dialogiką. Podczas spotkań przedpołudniowych będzie można zapoznać się z myślą ludzi, którzy tworzyli zachodnią kulturę.

Jeśli nachodzą Cię refleksje i szukasz czegoś więcej w kinie i kulturze, „Myśliciele” - czyli 7. Filozofia Filmowo będzie w sam raz dla Ciebie.

Przyjdź w dniach 21-23 września i oglądaj. Sala pod amfiteatrem, wstęp jak zawsze wolny.

Zajrzyj na https://www.facebook.com/filozofiafilmowo oraz  http://filozofiafilmowo.blogspot.com/

w kategorii