Fascynująca strona UWM-owskiej nauki

Zmień rozmiar tekstu

noc naukowców, UWM
Bioeksperymenty, szalone konstrukcje, spotkania autorskie, pokazy i filmy. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski ponownie zaprosił na Europejską Noc Naukowców.

Noc Naukowców pod hasłem FUSION2NIGHT odbyła się 30 września. W tym roku na pokazy, warsztaty, projekcje filmów i spotkania autorskie zaprosiły mieszkańców Olsztyna 3 uczelnie: UWM, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Imprezy rozpoczęły się już od godziny 10.00 rano (aby mogli z nich skorzystać najmłodsi uczniowie)  i trwały do 22.00.

Naukowe atrakcje zaprezentowało wiele uniwersyteckich wydziałów. W programie dominowały interaktywne wystawy. Były także  pokazy eksperymentów, filmy, naukowy Explorapark, warsztaty samodzielnego robienia naturalnych kosmetyków czy gry strategiczne. Program został tak skomponowany, aby każdy bez względu na wiek znalazł dla siebie coś interesującego. Odbyło się potkanie autorskie z Tomaszem Jastrunem. W Centrum Konferencyjny  można było obejrzeć monodram pt. "Belfer" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka, który opowiadał o rozterkach wspołczesnego francuskiego nauczyciela.

Nasza uczelnia jako jedna z nielicznych jednostek w kraju otrzymała na zorganizowanie Nocy Naukowców dofinansowanie z europejskiego programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na ten rok i przyszły.

- Przygotowania do Nocy Naukowców trwały ok. 6 miesięcy. Szacujemy, że nasz kampus odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. Do południa zaplanowaliśmy zajęcia na wydziałach, natomiast po południu i wieczorem zaprosiliśmy mieszkańców Olsztyna do Centrum Konferencyjnego i Biblioteki Uniwersyteckiej. Kolejna Noc Naukowców odbędzie się za rok i już dziś na nią zapraszamy - podsumowuje mgr inż. Anna Smoczyńska, kierowniczka Biura ds. Nauki i Współpracy Gospodarczej, organizatora ze strony UWM Olsztyńskich Dni Nauki oraz Nocy Naukowców.

mah