Fascynowali biologią w Kortowie

Jak wygląda świat pod mikroskopem? Czym jest zapach? Które rośliny miały wpływ na losy świata? Tego można było się dowiedzieć podczas Nocy Biologów.

Wydział Biologii i Biotechnologii UWM już po raz czwarty zaprosił do Kortowa sympatyków i pasjonatów nauk o życiu. Noc Biologów odbyła się 9 stycznia. Organizatorzy przygotowali dla uczestników prawie 100 różnych atrakcji.

- Oficjalne otwarcie Nocy Biologów odbędzie się już o godzinie... 11, a całość potrwa do godz. 23. Co roku przyświeca nam ta sama idea - chcemy w ciekawej i przystępnej formie popularyzować nauki biologiczne. Wykładowcy oraz studenci i tym razem przygotowali wiele interesujących pokazów, warsztatów, wykładów i wystaw. Uczestnicy będą mogli zwiedzić również kortowskie laboratoria – wyjaśnia prof. Czesław Hołdyński, prodziekan ds. nauki. – Noc Biologów to także świetna okazja do promocji wydziałów biologicznych i przyrodniczych – dodaje.

Uczeni z Kortowa zorganizowali m.in. interesującą wystawę o roślinach. Zwiedzający mogli się przekonać, które rośliny miały wpływ na losy świata – były powodem wojen i konfliktów, a które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji np. odkrywania kontynentów i ich eksploracji. Na wystawie nie zabrakło również roślin–morderców, np. rącznika pospolitego, który jest bardziej toksyczny od jadu węża.

Andżelikę i Weronikę z III klasy gimnazjum nr 2 w Nidzicy zainteresowały rośliny, z których robi się kosmetyki.

- Testowałyśmy balsamy do ust, kremy, wąchałyśmy także różne zapachy. Dowiedziałyśmy się również w jaki sposób można samemu w domu zrobić tego rodzaju kosmetyki – mówią gimnazjalistki.

Z owocami egzotycznymi zapoznały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 40 im. Żaczka w Olsztynie.

- Piliśmy kakao, jedliśmy rodzynki, kiwi, ananasa i liczi – wymieniają przedszkolaki.

- Nasze przedszkole znajduje się w Kortowie, więc jesteśmy obecni na Nocy Biologów każdego roku, podobnie jak na Dniach Nauki i Sztuki i innych wydarzeniach popularyzujących naukę, które organizuje Uniwersytet – wyjaśnia nauczycielka Joanna Matyka. 

Mirosława Gromacka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Biesalu do Olsztyna przyjechała z uczniami IV, V i VI klas po raz drugi. Jej podopieczni swoją przygodę z biologią rozpoczęli na III piętrze Collegium Biologiae, które przeżywało prawdziwe oblężenie.

- Mieszamy różne barwy, żeby uzyskać nowy kolor, np. po zmieszaniu żółtego i niebieskiego wyjdzie nam kolor zielony. Robimy to za pomocą takich fajnych pipet – opowiada Zuzia, uczennica IV klasy.

Kilka kroków dalej uczniowie mogli się przekonać, że kapusta może pomóc chemikowi, ponieważ dzięki swoim właściwościom zmienia kolor w zależności od pH środowiska. Z kolei starsi uczniowie mogli podyskutować o biopaliwach i dowiedzieć się czy trudne są do wyprodukowania.

Dr Grzegorz Fiedorowicz pokazał licealistom z Pisza jak wygląda świat pod mikroskopem. Po krótkim teście z teorii uczniowie samodzielnie przygotowali preparaty, aby móc obejrzeć aparaty szparkowe u trzykrotki, komórki wydzielnicze u pelargonii czy włoski u oliwnika. Warsztaty odbyły się w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej.

- Wcześniej byliśmy na bardzo ciekawym wykładzie dotyczącym leczniczych właściwości pijawek – dodaje Paulina, uczennica II klasy liceum.

Noc Biologów to ogólnopolska akcja, w której bierze udział 26 instytucji w całej Polsce.

syla

 

w kategorii