ExAequo – siła malarstwa

Wydział Sztuki UWM zaprezentował kolejną wystawę w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia. Wernisaż odbył się 5 marca.

„Siła malarstwa – ExAequo. Wioletta Jaskólska, Renata Zimnicka-Prabucka” to wizja malarstwa przedstawiana przez dwie indywidualności twórcze. Obie artystki związane są z Instytutem Sztuk Pięknych, gdzie prowadzą pracownie malarstwa i rysunku. Grupa malarska EXAEQUO, którą założyły wspólnie w 2011 roku, promuje twórczość artystów wyznających podobne wartości, bliskich sobie na polu sztuki, dla których malarstwo, kolor, gest, energia, ale i tradycja są wyznacznikiem twórczych poszukiwań. Ideą grupy twórczej EXAEQUO jest dążenie do przybliżenia malarstwa odbiorcom, także tym, którzy nie zajmują się sztuką, otwarcie z nadzieją na dialog, wymianę myśli i energii.

Charakterystyczne monumentalne obrazy Wioletty Jaskólskiej, przedstawiające pejzaże miejskie, malowane śmiałymi pociągnięciami pędzla, budowane z gradacji szarości są opowieściami o miejscach widzianych, ale też o miastach idealnych, pewnym micie miejsca. Szarości, znak „firmowy” Wioletty Jaskólskiej, budują przestrzenie, malarski świat portretowanego miasta, a różnice temperaturowe w monochromatycznej gamie barw stwarzają iluzję światła i perspektywy. Artystka odrealnia, wyludnia swoje obrazy miejsc, przenosi je do nieuchwytnej przestrzeni poza czasem i pozostawia niedookreślone, naszkicowane geometrycznym podziałem kompozycji i rytmami uderzeń pędzla.

                Renata Zimnicka-Prabucka to malarka śmiało przyznająca się do inspiracji wątkami zaczerpniętymi z innych obrazów i zaanektowanymi na nowo do świata wykreowanych przez nią wyobrażeń. Czerpie z tradycji przedstawień malarskich, z tematów mitologicznych, biblijnych, odwołuje się do archetypicznych znaków czy symboli, transponując je w nowoczesną, indywidualną wypowiedź artystyczną.

Metaforyczne i ekspresyjne obrazy, budowane odważnymi zestawieniami plam barwnych, to czysta materia malarska. Kolor buduje światło obrazu, zestawienia barwne tworzą jego przestrzeń. Niezależnie czy gama barw jest zawężona i przyciemniona, czy też obraz skonstruowany jest soczystymi plamami, widoczna jest tu charakterystyczna dla autorki wrażliwość na właściwości barw i swoboda w posługiwaniu się malarskim językiem. Pejzaż, postać, czy raczej figura, przestrzeń współistnieją w obrazach Renaty Zimnickiej-Prabuckiej tworząc teatralne wręcz sceny. Wymagają one od widza rozszyfrowania, poszukiwania skojarzeń, odnalezienia aluzji. Sięganie do znanych wątków i motywów unaocznia jednocześnie powtarzalność i ponadczasowość ludzkich dramatów, uczuć, zwątpień, poszukiwań.

Wystawę można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00, do 9 kwietnia. Wstęp wolny. Patronat medialny nad wystawą objęła Telewizja Polska Oddział w Olsztynie.

Podczas wernisażu wystąpiło trio instrumentalne w składzie: Mateusz Cwaliński (akordeon), Mateusz Stypiński (gitara basowa), Michał Gumkowski (wiolonczela).

Małgorzata Bojarska-Waszczuk

w kategorii