"Empatia" przekształca się w Akademickie Centrum Wsparcia

zespól "Empatii"
W 2017 r. na Wydziale Nauk Społecznych powstał Akademicki Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Terapii „Empatia”. Inicjatywa cieszyła się tak dużą popularnością, że od tego roku ośrodek przekształca się w Akademickie Centrum Wsparcia, aby służyć studentom i pracownikom UWM jeszcze większą pomocą.

Z prowadzonych we wcześniejszych latach badań wynika, że nawet 15% studentów naszej uczelni miało problemy z autoagresją lub próbowało popełnić samobójstwo. Ale to nie jedyne problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie. Rozpoczęcie studiów to trudny okres dla wielu z nich. Nie są już dziećmi. Stają się dorosłymi, którzy w wielu przypadkach muszą nauczyć się żyć samodzielnie, z dala od rodziny i starych przyjaciół. Nie czują się bezpiecznie.

Jak zatem mają odnaleźć się w nowej sytuacji? Z pomocą przyszli im pracownicy Wydziału Nauk Społecznych, którzy bezpłatnie oferowali wsparcie i pomoc psychologiczną. W czerwcu 2017 r. powstał Akademicki Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Terapii Empatia” (na zdj. zespół). Pomaga studentom i studentkom oraz pracownikom Uniwersytetu w radzeniu sobie z trudnymi emocjami lub stresem. Wspiera osoby mające trudności z relacjami, dotknięte przemocą, a także mające problemy w sferze erotyki i seksualności.

– W naszym ośrodku pracuje 9 terapeutów. Odbywamy około 300 spotkań rocznie. W ciągu ostatnich 2 lat pomogliśmy ponad 150 studentom i pracownikom. Jest ogromne zapotrzebowanie na takie spotkania. W związku z tym Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM napisało projekt związany m.in. z otwarciem Akademickiego Centrum Wsparcia. Będzie ono funkcjonować na bardziej profesjonalnych zasadach. Będziemy mieć swoje miejsce, gabinety oraz koordynatora tego ośrodka. Dostaliśmy też fundusze na wyposażenie m.in. w sprzęt komputerowy oraz na prowadzenie treningów interpersonalnych i terapii grupowych – wyjaśnia prof. Beata KrzywoszRynkiewicz, przewodnicząca Rady Programowej Akademickiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Terapii „Empatia”.

Przekształcenie „Empatii” w Akademickie Centrum Wsparcia rozpoczęło się na początku 2020 r. Innowacyjnym elementem tego projektu będzie też otwarcie strony internetowej, na której znajdą się m.in. elementy edukacyjne oraz wskazówki, jak radzić sobie z problemami.

– Jeśli student ma na przykład kłopot z przygotowaniem się do sesji, z mobilizacją do uczenia się, jeśli ma kłopoty z obniżonym nastrojem to może wejść w zakładkę na stronie i znaleźć tam kilka wskazówek, jak sobie z tym radzić. Oprócz tego student, który ma kłopoty, będzie mógł sprawdzić, na czym one polegają, czyli dokonać krótkiej, uproszczonej diagnozy. Mamy w planach także prowadzenie terapii przez Internet na zasadzie spotkań on-line. Będziemy również raz na jakiś czas wysyłać materiały z prośbą o wykonanie jakiegoś zadania. To z pewnością przyda się osobom, które mają potrzeby rozwojowe albo nie radzą sobie z drobnymi życiowymi sprawami. Oczywiście dla osób, które potrzebują pomocy w sprawach poważniejszych, zawsze będziemy służyć naszą obecnością – zdradza prof. Krzywosz-Rynkiewicz.

W planach jest też otwarcie interwencyjnego wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

– Jeszcze dokładnie nie wiemy, jak to ma funkcjonować, ale mamy już pewne pomysły – mówi prof. Krzywosz-Rynkiewicz.

Przekształcenie ośrodka w Akademickie Centrum Wsparcia wymaga jednak czasu. W pierwszej kolejności pracownicy muszą znaleźć lokal i go przystosować, utworzyć stronę internetową i stopniowo wprowadzać różne narzędzia pomocowe. Do tego czasu ośrodek będzie działał na starych zasadach, czyli terapeuci dalej będą przyjmować studentów w swoich gabinetach.

syla, źródło Radio UWM FM