Dziennikarki Radia UWM FM z nagrodą za najlepszą audycję radiową

Agnieszka i Konga, nagrodzone dziennikarki Radia UWM FM
Agnieszka Ida Wójcik i Kinga Weber z Radia UWM FM zdobyły główną nagrodę oraz nagrodę publiczności w konkursie na audycję radiową "Zapytaj o Polskę". Zaprezentowały reportaż "Czym jest dla Ciebie Polska?".

Konkurs towarzyszył II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej rozgłośni studenckich „Radioucze(L)ni” zorganizowanej 9 listopada w Gdańsku z okazji 100-lecia niepodległości. Autorki najlepszej audycji Agnieszka Wójcik (na zdj. z lewej) i Kinga Weber (na zdj. z prawej) z Radia UWM FM - zdobyły nagrodę główną - "Złotą Fokę". Ich pracę doceniła też publiczność, przyznając im swoją nagrodę. Zwycięski reportaż zostanie wyemitowany na antenie publicznej rozgłośni z Trójmiasta.

Nagrodzonej audycji i rozmowy z laureatkami można posłuchać na stronie Radia UWM FM.

- Postanowiłyśmy przedstawić pięć pokoleń, które zaprezentują Polskę. Co o niej myślą, jak się w niej odnajdują - mówi Kinga Weber.  - Zaczęłyśmy od pokolenia, które urodziło się jeszcze przed wojną. Jest też tzw. pokolenie X, pokolenie Y i na koniec mamy jeszcze siedmiolatka. Także jest to podróż przez czas, ustroje i wspomnienia oraz podróż przez regiony Polski. Bo mamy i Mazurkę i Kaszuba, ale też panią, która na stałe mieszka w Austrii - tłumaczy Agnieszka Wójcik.

Czy zwycięstwo w konkursie było dla młodych dziennikarek zaskoczeniem?

- To był nasz pierwszy reportaż. Niezmiernie nam było miło, ale nie ukrywam, że zaskoczenie było dość duże. Tym bardziej że nie mogłyśmy uczestniczyć w gali i nagrodę odbierała opiekunka naszego koła naukowego dr Magdalena Szydłowska. Kiedy napisała do nas, że wygrałyśmy, nie do końca wierzyłyśmy, że naprawdę nam się udało" - przyznaje Kinga.

Nagrodzony reportaż powstał dzięki współpracy z Radiowym Kołem Naukowym ETER działającym przy Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Jego opiekunką jest dr Magdalena Szydłowska. Za montaż audycji odpowiedzialny był Radek Hrynek.

- Jestem bardzo dumna! To jest wielka przyjemność, jeżeli uczniowie, studenci zrobią coś tak dobrego, czego nie powstydziłby się w zasadzie żaden dziennikarz radiowy - chwali swoje podopieczne dr Magdalena Szydłowska.

- Widziałam uśmiechnięte twarze jurorów. Byli wśród nich prof. Dariusz Rott, prof. Grażyna Stachyra (radioznawca, jedna z lepszych w Polsce) i dr Aneta Wójciszyn-Wasil. To nie tylko teoretycy, ale też praktycy -. dodaje.

Nagrodę w imieniu Agnieszki i Kingi odebrały w Gdańsku dr Magdalena Szydłowska i dr hab. Urszula Doliwa z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie.

Organizatorzy konkursu: studenci kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna Uniwersytetu Gdańskiego, studenckie Radio MORS, Naukowe Koło Radiowców i Radio Gdańsk.

opr. mah, źródło Radio UWM FM