Dzień otwarty na UWM

studenci
Trudno wierzyć w kryzys demograficzny, jeśli prawie 9 tysięcy osób odwiedziło UWM w czasie dnia otwartego. Szukali dobrego startu w dorosłe życie.

Dzień otwarty na UWM odbył się 5 kwietnia. Główną areną wydarzeń był jak zwykle budynek Wydziału Humanistycznego. Tutaj w holu na parterze i na I piętrze rozwinęły się stoiska wydziałowe, poszczególnych kierunków, uniwersyteckich biur i agend oraz kół naukowych. Tutaj w aulach eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży wyjaśniali, jak będzie wyglądać w tym roku egzamin maturalny z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego, biologii, historii, geografii i wiedzy o społeczeństwie. Tutaj też prezentowały się podczas trwających kwadrans pokazów poszczególne wydziały. Kto nie był na Dniu otwartym UWM, nie jest w stanie uzmysłowić sobie ogromu i różnorodności oferty Uniwersytetu. Do tego, co można było oglądać na Wydziale Humanistycznym dochodzą jeszcze pokazy, które przygotowały wydziały w swoich siedzibach. 

Oprócz pokazów dydaktycznych, było wiele innych atrakcji. Mogliśmy usłyszeć Uniwersytecką Orkiestrę Dętą, pokaz gry sygnalistów myśliwskich, obejrzeć występy ZPiT Kortowo, chóru im. prof. Wawrzyczka i pokaz tańca nowoczesnego. Sporo osób zgromadziło się na spotkaniu z siatkarzami AZS Indykpol, którzy zachwalali Kortowo i UWM.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. Podkreślił, że też studiował w Kortowie.

- Zobaczcie, jak tu wszytko jest zorganizowane. Obejrzyjcie dokładnie kampus. A kiedy porównacie ofertę UWM z innymi uczelniami, będziecie pozytywnie zaskoczeni – rektor zachęcał przybyłych.

Prof. Jerzy Przyborowski, prorektor UWM ds. kształcenia i studentów taże podkreślal, że warto skorzystać z oferty UWM.

- Proponujemy wam 77 kierunków studiów. Do tego liczne specjalności, koła naukowe, agendy studenckie, koła teatralne, zespoły, kluby. Każdy u nas znajdzie coś dla siebie – zapewniał prof. J. Przyborowski.

Ośmieleni jego słowami licealiści oblegali wszystkie stoiska. Tradycyjnie jedna z najdłuższych kolejek stała przed stoiskiem Wydziału Nauki o Żywności. Nic dziwnego. Kanapki, sałatki, desery, koreczki, jeszcze ciepłe minipizze oraz owoce – przyciągały uwagę.

- Sami to wszystko od wczoraj przygotowywaliśmy - mówią Anna Król, Krzysztof Bobak i Jakub Głowacki z KN Technologów Mleczarstwa. Ania, Krzysztof i Jakub, jako studenci mleczarstwa zachwalali swój kierunek, ale kierownictwo wydziału starało się także zwrócić uwagę na nowy angielskojęzyczny kierunek food engineering, czyli inżynieria produkcji żywności.

- To bardzo przyszłościowy kierunek. Prowadzimy go wspólnie z Uniwersytetem Technicznym w Offenburgu w Niemczech. Otwiera przed absolwentami ścieżki kariery międzynarodowe. W tym roku będziemy mieć pierwszych absolwentów – informowała prof. Małgorzata Darewicz, dziekan WNoŻ.

Po sąsiedzku stoisko wystawił gospodarz – Wydział Humanistyczny.

- Staram się zwrócić uwagę na nasz nowy kierunek lingwistyka w biznesie, który będziemy prowadzić wspólnie z Wydziałem Nauk Ekonomicznych. Da on absolwentom bardzo dobrą znajomość języków specjalistycznych i wiedzy z zakresu zarzadzania, administracji i ekonomii. Planujemy dwa moduły - biznesowy i kulturalny - mówiła  dr Magdalena Makowska z Katedry Filologii Germańskiej.

Studenci Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa skupiali uwagę kandydatów w sposób bardzo przemyślny. Ich stoisko udekorowane koszami z ziołami przypominało nieco ogród. W tym ogrodzie urocze studentki rozdawały przechodniom jabłka. Ale nie samymi jabłkami „kusiły” na swój wydział. Wydziałową dekorację stanowiły także fiolki z olejkami aromatycznymi i perfumami wykonanymi domowym sposobem, w których zatopione były owoce, np. cytrusy. Na to kuszenie nieodporne na ogół były dziewczęta. Tym bardziej, że na stoisku mogły jeszcze podziwiać ręcznie wykonaną biżuterię z roślin ozdobnych. Większy jej wybór był na stoisku Koła Naukowego Florystów.

- To właśnie ono zadbało o wystrój stoiska wydziałowego. Biżuterię wykonywaliśmy 3 tygodnie, a nad banerami i rolapami pracowaliśmy cały semestr – informuje Karolina Wierzbicka, studentka architektury krajobrazu, wiceprzewodnicząca Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego, odpowiedzialna za promocję wydziału.

Studenci Wydziału Teologii starali się zachęcać kandydatów do studiowania na ich wydziale panującą tam dobrą atmosferą. Studenci Wydziału Nauk Technicznych przyciągali uwagę drukarką 3D, która drukowała plastikowe kubki z wydziałowym logo.

- To nie jest gadżet, lecz pomoc naukowa. Na kierunku mechanika i budowa maszyn mamy przedmiot projektowanie z wykorzystaniem szybkiego prototypowania, na którym uczymy studentów pracy z drukarką 3D. To im się przyda w pracy przy projektowaniu. Wydruk jakiejś maszyny, urządzenia jest szybszy i tańszy niż wykonanie prototypu z metalu i szybciej pozwoli je poprawić lub udoskonalić – wyjaśniał dr inż. Łukasz Miazio.

WNT  zachęcał także do studiowania na nowym kierunku technologia drewna.

Reklamę swemu wydziałowi – Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa skutecznie robiły 3 studentki budownictwa – Paulina Tamkun, Milena Zielińska i Justyna Balicka. Okazuje się, że na tym typowo męskim kierunku kobiet jest już ponad połowa.

- A my gorąco zachęcamy kandydatów do studiowania na naszym nowym kierunku położnictwo, który ruszy od października. Położna to zawód, który obecnie daje pełne gwarancje zatrudnienia – zachwalał Robert Runke, pracownik dziekanatu Wydziału Nauk Medycznych.

Przemysław Piech – przewodniczący Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego na Wydziale Nauk o Środowisku reklamował szczególnie swój kierunek – rybactwo, ale zachwalał także inżynierię środowiska.

- Właściwie wszystkie nasze kierunki są związane z wodą, ale aby nie była zanieczyszczona, trzeba nią mądrze zarządzać i chronić i od tego jesteśmy – zapewniał.

Barbara Mońko - studentka I roku turystyki, namawiała do studiowania tego kierunku.

- Przygotowuje do ciekawej pracy i podróży. To mnie przekonało i tym przekonuję kandydatów – mówiła.

Wydział Nauk Ekonomicznych zachęcał do studiowania m.in. nowego kierunku logistyka - angielskojęzycznego, który ma ruszyć w październiku we współpracy z Uniwersytetem w Setubal w Portugalii.

Na Wydziale Matematyki i Informatyki największe zainteresowanie wzbudzała informatyka. Niektórzy kandydaci byli mocno rozczarowani, gdy dowiadywali się, że bez matematyki na informatyce nie da się studiować. Niemal wszyscy pytali, jakie dodatkowe wsparcie oferują temu kierunkowi firmy. Na podstawie tych pytań widać, kto rządzi w tej branży.

- To prawda, że informatyk już na studiach łatwo znajdzie dobrze płatną pracę. Ale prawdą jest też to, że kto jest mierny albo leniwy – ten ją szybko straci – prostował stereotypy Mateusz Nakielski, członek samorządu studenckiego.

Osobne stoisko miała filologia rosyjska.

- W poprzednich 2 latach odnotowaliśmy mniejsze zainteresowanie naszym kierunkiem. Jednym z powodów są niezbyt dobre ostatnio dyplomatyczne kontakty  polsko-rosyjskie. To zniechęca część młodzieży, ale paradoksalnie niektórych zachęca do poznania tego języka. W tym roku zainteresowanie jest większe – cieszyła się mgr Joanna Olechno-Wasiluk z Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej.

A co o Kortowie i ofercie edukacyjnej UWM myślą kandydaci na studentów?

Marta Grobelna dość długo wypytywała o różne sprawy studentów obsługujących stoisko Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

- Wypytywałam, bo chcę studiować właśnie na weterynarii w Olsztynie. Wiem to już od 4 lat. Właśnie kończę Technikum Weterynaryjne przy UAM. Dlaczego w Olsztynie? Bo to najlepsza weterynaria w Polsce. Specjalnie się wybrałam do Olsztyna, żeby ją zobaczyć – zapewniała Marta.

Stanisław Leszczyński specjalnie przywiózł do Olsztyna córkę Julię, które też chce studiować weterynarię. Gdzie mieszkają? W Gdańsku.

- Julia chce studiować w Olsztynie, bo tu jest najwyższy poziom. Byłem w Kortowie 30 lat temu na wyciecze po finałach Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Kortowo mi się podobało, chociaż nie było takie ładne jak teraz. Bardzo się zmieniło. Nie mam nic przeciw temu, żeby Julia tu studiowała – mówił z nadzieją.

A co na to olsztyniacy, którzy zazwyczaj chcą się wyrwać z domu?

- Ale nie ja. Ja chcę studiować w Kortowie filologię angielską, a w przyszłości zostać tłumaczem. W Olsztynie jest mi dobrze, wszystko tu znam – zapewniała Katarzyna Żuk z LO 6. Jej koleżanka z klasy, Sara Marciniak, chce iść na historię do Gdańska. Czemu nie w Olsztynie, jak Katarzyna?

- Chcę wyjechać, bo spędziłam tu całe życie.

- Wiem, że matura za 30 dni, ale jeszcze nie wiem, co chciałbym studiować.  Ale jestem pewny, że chcę studiować w Olsztynie, bo blisko i fajnie - informował Bartosz Wierzbicki z Olsztynka. Jego kolega Jakub Merchel też chce studiować w Kortowie i jest zdecydowany na filologię angielska. Powody ma takie same, jak Bartek.

Biuro ds. studenckich, organizator dnia otwartego  szacuje, że uczestniczyło w nim od 8 do 9 tys. osób.

lek