Dzień Języka Ojczystego na Wydziale Humanistycznym

Zmień rozmiar tekstu

Zwrócić uwagę, jak ważne na co dzień jest umiejętne posługiwanie się językiem polskim. To był główny cel obchodów Dnia Języka Ojczystego, które zorganizowali pracownicy Instytutu Polonistyki i Logopedii.

Program dnia (24 lutego) składał się z kilku punktów. Rozpoczął się od dyktanda, w którym mogli uczestniczyć wszyscy chętni, nie tylko studenci. Wzięło w nim udział 70 osób z dr. hab. Andrzejem Szmytem, prof. UWM, dziekanem Wydziału Humanistycznego na czele. Trzyosobowe jury (dr hab. Mariusz Rutkowski, dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska i dr Iza Matuisiak-Kempa) wyłoniło zwycięzców. Dyktando najlepiej napisała, a tym samym zajęła pierwsze miejsce Aleksandra Brodzik, studentka 2. roku filologii polskiej,  która popełniła tylko trzy błędy, 2. miejsce zajęła Alicja Sławińska (2. r. filologii polskiej), a 3. - Anna Paczkowska (1. r. dziennikarstwa i komunikacji społecznej). Na zwycięzców czekały nagrody rzeczowe ufundowane przez Scenę Margines Teatru im. Stefana Jaracza, Multikino oraz dyrektora Instytutu Polonistyki i Logopedii. Patronat nad dyktandem pełnił olsztyński oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

- Dzień Języka Ojczystego to bardzo dobry pomysł. Dzięki niemu możemy nauczyć się jego poprawnego użycia, gdyż niestety z przykrością stwierdzam, że na co dzień tego nie robimy. Niejednokrotnie popełniamy kardynalne błędy w mowie i pisowni, a jeszcze rzadziej operujemy w mowie pięknymi wyrazami. Często zapożyczamy też słowa z języków obcych, szczególnie z angielskiego, a o polski już nie dbamy. Przeprowadzenie więc dyktanda było strzałem w 10 - mówi jeden z uczestników piszących dyktando.

Oprócz dyktanda ciekawym wydarzeniem były prezentacje młodych adeptów literatury. Na ujawnienie swoich pierwocin literackich zdecydowało się kilkanaście osób. Byli to: Agata Górczyńska, Edyta Lipska, Ewa Aniela Jerzyło, Katarzyna Kokot-Góra, Michał Ostrowski, Michał Małysa, Wojciech Kobus, Alexander Nowakowski, Bartosz Ławrynkowicz i Dawid Kraszewski. Przy aplauzie publiczności odczytali swoje wiersze i fragmenty prozy.

Inną ważną częścią programu stało się spotkanie z Dawidem Kraszewskim, studentem piątego roku polonistyki, autorem debiutu Wiersze na porost brody. Dla Dawida inspiracją do pisania wierszy jest codzienność. Ważną rolę pełni natchnienie oraz wchodzenie w dialog z tym, o czym się pisze.

- Wiersz przychodzi samoistnie. Jest jak organizm, jak ciało, z którym wchodzę w kontakt – twierdzi Dawid Kraszewski.

Inspiracją do napisania tomiku o znamiennym tytule Wiersze na porost brody była osoba Stanisława Barańczaka, wybitnego polskiego poety który zmarł w 2014 roku.

- Zapuściłem brodę, bo ten poeta był moją młodzieńczą fascynacją i chciałem się do niego upodobnić. Stąd powstały te wiersze – mówi Dawid.

Poza twórczością literacką Dawid Kraszewski prowadzi audycję w Radiu UWM FM: „Poezja na dłoni”. Jak twierdzi, studiowanie literatury to jego wielka pasja i chciałby ją w przyszłości łączyć z pracą zawodową.

Świętowanie Dnia Języka Ojczystego zakończyło spotkanie z blogerkami literackimi, absolwentkami olsztyńskiej polonistyki. O swoich polonistycznych inspiracjach, czerpaniu natchnienia z lektur oraz o przyjemności z tworzenia multimedialnego przekazu opowiadały: Aleksandra Dobies (blog „Do utraty tchu”), Karolina Purłan (blog „Leśna czytelnia”) i Urszula Witkowska (blog „Pełen zlew”).

Dzień Języka Ojczystego, który oficjalnie przypada na 21 lutego zorganizowany został na Wydziale Humanistycznym już po raz 5. Pokazuje on, że każdy człowiek jest identyfikowany poprzez język. Stanowi on część jego wizerunku, jego kultury bycia i życia. Język składa się na dziedzictwo narodowe, które powinniśmy pielęgnować, jeśli chcemy, aby przetrwało. Dzień Języka Ojczystego obfitował w wiele atrakcji. Najważniejsze jest jednak to, że przypomniał wszystkim, jak piękny jest nasz język i że należy używać go poprawnie każdego dnia.

Ewelina Kamińska, studentka

Fot. Kamila Bialik