Dzień dobry tu chemia na UWM

kamera filmuje doświadczenie chemiczne
To że Katedrę Chemii odwiedzają studenci to rzecz normalna, przecież po to jest. Ale to, że odwiedza ją ekipa telewizyjna – to zjawisko w chemii występujące niezbyt często. Niedawno jednak tę katedrę odwiedziła ekipa Dzień dobry TVN. W jakim celu?

Reporterzy stacji TVN przygotowywali program o popularyzacji nauki w sieci internetowej, a Katedra Chemii UWM mocno postawiła na promocję w sieci i nietrudno ją tam znaleźć. Jako pierwsza na UWM zaczęła się promować na TikToku - portalu szczególnie popularny wśród dzieci i młodzieży, na którym można zamieszczać filmy o długości do 1 minuty. Korzysta z niego już ponad 2 mld ludzi na całym świecie. To właśnie na TikToku dziennikarze TVN odkryli Katedrę Chemii z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM.

Promocję na TikToku robią dla niej dr inż. Agnieszka Bęś i dr inż. Kazimierz Warmiński i to oni reprezentowali katedrę przed ekipą TVN.

- Nagranie trwało ok. 3 godzin. Składało się na nie nasze wypowiedzi przed kamerami oraz pokazy doświadczeń chemicznych, które wykonywaliśmy w naszych filmach na TikToku. Było to dosyć stresujące doświadczenie, bo kręcenie filmów to coś innego niż ćwiczenia ze studentami czy pokazy dla widzów. Uważamy jednak, że sprostaliśmy temu zadaniu. Nie wiemy jednak, kiedy będzie emisja tego programu. TVN ma nas o tym powiadomić – mówi dr Warmiński.

Katedra Chemii na TikToku zadebiutowała w styczniu 2021 r. Do tej pory dr Bęś i dr Warmiński nakręcili kilkadziesiąt filmików pokazujących doświadczenia chemiczne. Miały one dotąd w sumie ponad 1,5 mln wyświetleń. Otrzymały ponad 166 tys. polubień i mają 15 tys. fanów. Zob. http://www.uwm.edu.pl/egazeta/na-chemie-przez-tik-toka

Poza TikTokiem chemia promuje się także na Facebooku, You Tube i Instagramie.

lek