Dzień Absolwenta UWM 2021

wesołe dziewczyny robią zdjęcia telefonem
Czasu nie da się cofnąć. Ale są sposoby na to, aby powrócić do chwil przyjemnych lub ważnych. Jakie? Jeden z nich to Dzień Absolwenta i spotkania z koleżankami i kolegami z roku oraz z nauczycielami akademickimi. Taką wycieczkę w czasie od lat zapewnia Stowarzyszenie Absolwentów UWM.

Po rocznej przerwie, zgodnie z wieloletnią tradycją w 2. sobotę września, czyli 11, odbył się kolejny Dzień Absolwenta UWM. Spotkania wyznaczyli sobie absolwenci 5 roczników: Wydziału Rolniczego z 1967, 1968 i 1986 r., Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa z 2001 r. oraz Nauk o Żywności 2006 r. Zjawiło się także wiele osób indywidualnie. Wśród nich najstarszy był Jan Wieczorkiewicz - absolwent rolnictwa z 1957 r.

Uroczystość jak zawsze zaczęła się od złożenia kwiatów przed pamiątkowym kamieniem przy Alei Absolwentów. Jest on poświęcony pamięci tych nauczycieli akademickich i absolwentów, którzy już nie żyją. Kwiaty pod głazem złożyli prof. Sławomir Przybyliński, prorektor UWM ds. studenckich, Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa, absolwent ART, Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna, absolwentka UWM, Bolesław Pilarek, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i uczestnicy zjazdów.

Następnie Grzegorz Zrajkowski, absolwent WSR – jednej z poprzedniczek UWM odsłonił tablicę upamiętniającą solidarnościowe działania studentów WSR w czasie rewolucji węgierskiej w 1956 r. Jest on jednym z jeszcze 3 żyjących uczestników tych wydarzeń. Oficjalna część uroczystości odbyła się w auli im. prof. Kotera.

Tutaj głos zabrał m.in. prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. Rektor zwrócił uwagę słuchaczy na to, że Kortowo cały czas się zmienia, że się rozwija i jest w tym także zasługa absolwentów. Na dowód, że tak się dzieje poinformował o coraz lepszej pozycji UWM w rankingach szkół wyższych, nie tylko polskich, ale światowych, np. w najnowszym, który przygotowało (2.09.) czasopismo „Times Higher Education” (THE) - brytyjski tygodnik specjalizujący się w publikowaniu informacji na temat szkolnictwa wyższego. Jego World University Ranking jest jednym z 4 najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych międzynarodowych rankingów szkół wyższych. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w tym rankingu został dostrzeżony po raz pierwszy i zajął miejsce w 12. setce uczelni świata obok takich polskich uniwersytetów klasycznych, jak uniwersytety: Gdański, Łódzki, Marii Skłodowskiej-Curie i Wrocławski oraz innych uczelni jak: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, politechniki Krakowska, Poznańska, Rzeszowska, Śląska, Warszawska, Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Podczas części oficjalnej Stowarzyszenie Absolwentów UWM oraz inne organizacje społeczne uhonorowały absolwentów wyróżniających się w działalności społecznej dyplomami i odznakami.

Nie byłoby Dnia Absolwenta bez występu Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo". Jak poinformowała jego kierowniczka Ewa Kokoszko, wśród artystów byli także absolwenci UWM.

Jednym z nich był Jakub Naczmański – absolwent towaroznawstwa na WNoŻ z 2006 r., którego rocznik miał zjazd i uczestniczył w uroczystości. Obecnie jest on pracownikiem Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.

- Spotykamy się pierwszy raz po 15 latach od skończenia studiów. Koledzy i koleżanki z roku, kiedy zobaczyli mnie w stroju ludowym byli zdziwieni. „To ty jeszcze tańczysz?” - pytali.

- Wystarczyła nam jedna próba w przeddzień i byliśmy gotowi do występu – zapewnia dr Karolina Tybuchowska-Hartlińska z Wydziału Nauk Społecznych, absolwentka politologii z 2005 r. była kortowianka. – Kroków, układów tanecznych, piosenek się nie zapomina, podobnie jak nie zapomina się jazdy na rowerze - dodaje dr Tybuchowska-Hartlińska.

Magdalena Ziółkowska, która skończyła geodezję w 2007 r. z tańca uczyniła zawód i sposób na życie. Jest instruktorką tańca jazzowego i klasycznego w Pracowni Tańca „Pryzmat” w Olsztynie.

-  W „Kortowie” przeżyliśmy przecudowne chwile. Chętnie tu wracam – dodaje z rozrzewnieniem.

Danuta Maruszewska z Bartoszyc i Grażyna Enksa z Warszawy są koleżankami z roku i akademika, obie po rolnictwie, rocznik 1986. Ich rocznik ma zjazdy co 5 lat.

- Po co je robimy? Żeby się spotkać i powspominać. Tutaj spędziłyśmy naszą młodość i ciągle mamy o czym ze sobą rozmawiać - mówią.

To prawda: jedno pytanie o profesorów, których najmocniej zapamiętały, wywołało falę wspomnień i śmiechu. Ale to już temat na inną opowieść.

Od powstania do września 2021 r. UWM ukończyło 144,4 tys. absolwentów.

lek

w kategorii