Dzieci z półkolonii zbudowały domki dla kortowskich owadów

Dzieci z półkolonii podczas budowania domków dla owadów
Uczestnicy wakacyjnych półkolonii na basenie uniwersyteckim postawili w Kortowie domki dla owadów.

Dzieci biorące udział w wakacyjnych półkoloniach na basenie zajmują się nie tylko szlifowaniem swoich umiejętności w wodzie. Rokrocznie spotykają się i współpracują z wykładowcami z różnych wydziałów oraz odbywają wycieczki lub spacery, podczas których uczą się i inspirują do wielu rozmaitych działań.  

Przygoda z domkami dla owadów zaczęła się podobnie. W ubiegłym roku dzieci spacerowały po kortowskich ogrodach i dostrzegły potrzebę zbudowania schronień dla owadów. W tym roku uczestnicy półkolonii przeszli do dzieła. Około setka dzieci uczestniczyła w warsztatach stolarskich, podczas których powstało kilkanaście domków dla owadów mieszkających w miasteczku akademickim.  

- Owadów jest coraz mniej, a takie domki przydają się przez cały rok – wiosną, kiedy owady składają jaja, latem, gdy stanowią schronienie na nocleg, jesienią, kiedy to owady szukają miejsca do przezimowania. Warto pamiętać, że one – tak samo jak ludzie – potrzebują miejsca, w którym mogłyby schronić się przed deszczem czy mrozem, ale także przed drapieżnikami – przypominają Aleksandra Harpak oraz Anna Kutnik, organizatorki półkolonii oraz pomysłodawczynie budowania domków.

Organizatorki półkolonii na basenie uniwersyteckim chcą, aby najmłodsi poza głównymi punktami programu wakacyjnych zajęć, czyli ćwiczeniami na basenie, mieli możliwość rozwijania kreatywności w różnych dziedzinach życia. W przypadku domków dla owadów dzieci uświadomiły sobie, jakie jest znaczenie ludzkiej ingerencji w świat przyrody oraz to, że człowiek może im pomóc. Ponadto domki zachęcają dzieci (i nie tylko) do spacerowania po Kortowie i ich odwiedzania. 

 

mw

w kategorii