Dwoje laureatów Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju z UWM

prof. Kruk i dr Konieczka (z prawej)
Profesor Danuta Kruk z Katedry Fizyki Relatywistycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki i dr Paweł Konieczka z Katedry Drobiarstwa na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt zostali laureatami Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec przyszłości".

Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju przyznaje Centrum Inteligentnego Rozwoju – śląska spółka zajmująca się promocją polskiej nauki. Wręcza je organizacjom i ludziom, którzy wyznaczają trendy inteligentnego i zrównoważonego rozwoju, inicjując zmiany rynkowe. Nagradzane projekty mają szansę zrewolucjonizować gospodarkę.

Swoją nagrodę centrum przyznało prof. Kruk za projekt badawczy „W poszukiwani biomarkerów żywności z wykorzystaniem relaksometrii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego”. Jest to 3-letni projekt, który rozpoczął się w październiku 2016 r. i zakończy w październiku br. Finansuje go Narodowe Centrum nauki kwotą ok. 630 tys. zł. O co w nim chodzi?

- Celem projektu jest poszerzenie wiedzy o jakości, stabilności i autentyczności produktów żywnościowych poprzez ocenę zmian na poziomie molekularnym ich składników. Struktura żywności zmienia się w czasie. Do identyfikacji parametrów tych zmian prof. Kruk wykorzystała metodę relaksometrii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego. Badała zmiany molekularne zachodzące w wybranych produktach żywnościowych, np. mleczarskich, jajach, tłuszczach, miodach. Oceniała również wpływ wybranych substancji dodatkowych (konserwanty, barwniki, emulgatory) oraz wpływ temperatury i światła w procesie przyspieszonego starzenia na ich dynamikę molekularną. Metodą relaksometrii MRJ badała również autentyczność surowców zielarskich stosowanych do celów spożywczych (herbatki) i farmaceutycznych (leki pochodzenia roślinnego). Badania te pozwolą wybrać wzorcowe parametry oceny stanu surowców i produktów spożywczych i odpowiednie metody ich kontroli. To zaś może przyczynić się do poprawy jakości żywności, zwiększenia jej bezpieczeństwa zdrowotnego, a co za tym idzie do poprawy zdrowia i jakości życia konsumentów – wyjaśnia prof. Kruk.

Prof. Danuta Kruk ma na swym koncie także inne wyróżnienia. W 2017 r. wygrała np. prestiżowy konkurs „Radar Innowacyjności” ogłoszony przez Komisję Europejską. A rok wcześniej została uznana za Kobietę Sukcesu Warmii i Mazur.

Dr Paweł Konieczka jest kierownikiem projektu dotyczącego zastosowania kannabidiolu - ekstraktu z marihuany do leczenia chorób przełyku kurczaków i młodych indyków finansowanego przez NCN (program OPUS). Grant, który otrzymał wynosi 1,78 mln zł. Realizuje go we współpracy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

- Dużo się teraz mówi i pisze o leczniczych właściwościach konopi włóknistych czy marihuany. Mało kto jednak bliżej się w tym orientuje. Kannabidiol to organiczny związek biologicznie czynny, którego działanie psychoaktywne jest bardzo małe, ale który, jak sprawdzili to już naukowcy na świecie, działa leczniczo na schorzenia układu pokarmowego szczurów. Badania na szczurach prowadzą z myślą wykorzystania ich wyników w przyszłości u ludzi. To zainspirowało mnie do zbadania, jak kannabidiol działa na układ pokarmowy brojlerów – wyjaśnia dr Konieczka.
W tym roku do tej nagrody zostało nominowanych z UWM w sumie 18 osób. W ub. roku w kategorii Naukowiec przyszłości z UWM została nagrodzona dr hab. inż. Agnieszka Cydzik-Kwiatkowska, prof. UWM z byłego Wydziału Nauk o Środowisku za projekt „Tlenowy osad granulowany efektywną technologią oczyszczania ścieków oraz źródłem bioproduktów”.

Kilka lat temu nagrodę Centrum, w kategorii „Człowiek roku" otrzymał obecny premier Mateusz Morawiecki. Od 2018 r. patronat nad nagrodą sprawuje prezes Urzędu Patentowego RP.

- Kompletne wyniki naszego plebiscytu podamy w listopadzie, natomiast laureatów spośród osób nominowanych wybieramy raz w miesiącu. Na tę chwilę z UWM jest 2 laureatów, ale pozostałe nominowane osoby mają szansę jeszcze nimi zostać. Następne posiedzenie kapituły w drugiej połowie czerwca – wyjaśnia zasady Damian Baran, dyrektor generalny Forum Inteligentnego Rozwoju

lek