Dwie nagrody dla Małgorzaty Chomicz z Wydziału Sztuki UWM

prof. M. Chomicz na tle nagrodzonych prac
Małgorzata Chomicz z Wydziału Sztuki UWM podwójną laureatką Międzynarodowej Nagrody René Carcan 2020. Zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności.

Początek roku 2020 przyniósł prof. Małgorzacie Chomicz, artystce i wykładowczyni z Wydziału Sztuki UWM,  2 ważne sukcesy. Jury Międzynarodowej Nagrody René Carcan - konkursu dla artystów zajmujących się różnymi technikami druku, przyznało jej Grand Prix i czek na 5 tys. euro.

Uznanie jurorów zdobyła praca z ciągle rozbudowywanego przez artystkę cyklu Cisza/Silence. Prof. Małgorzata Chomicz zdobyła także Nagrodę Publiczności, będąc pierwszą w historii konkursu podwójną laureatką. Publiczność nagrodziła jej pracę Po prostu kwiat karczocha.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Brukseli w galerii Bibliotheca Wittockiana.

Międzynarodowa Nagroda René Carcan przyznawana jest twórcy posługującemu się jedną z przyjętych technik: akwaforta, litografia, linoryt, ksylografia, sitodruk i monotypia.

Za pomocą tej nagrody Fundusz René Carcan, zarządzany przez belgijską Fundację Króla Baudouina, chce promować sztukę grawerowania na poziomie międzynarodowym.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2014 r. W tegorocznym konkursie wzięło udział 325 artystów z 5 kontynentów.

Bibliotheca Wittockiana to prywatne muzeum i biblioteka, poświęcone sztuce drukarskiej. Muzeum powstało na bazie prywatnej, liczącej ok. 3 tys. eksponatów kolekcji przemysłowca Michela Wittocka, Biblioteka została otwarta dla publiczności w 1983 r.

opr. mah
fot. prywatne archiwum artystki