Dwaj przedstawiciele UWM z laurami Najlepszym z Najlepszych

Andrzej Grzybowski i Karol Zalewski
Prof. Andrzej Grzybowski, światowej sławy okulista z Wydziału Lekarskiego UWM, i Karol Zalewski, znakomity sportowiec i olimpijczyk z klubu AZS UWM zdobywcami tegorocznych Laurów Najlepszym z Najlepszych.

Laury Najlepszym z Najlepszych to nagroda marszałka województwa, przyznawana od 2003 r. w 10 kategoriach. Ma za cel honorować mieszkańców Warmii i Mazur osiągających sukcesy na arenie ogólnopolskiej, europejskiej i światowej. W tym roku Laury wręczono po raz 19. podczas gali 28 kwietnia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

W kategorii zdrowie Laur trafił do rąk prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Grzybowskiego, światowej sławy okulisty, kierownika Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim UWM. Prof. Grzybowski jest też zdobywcą w 2021 r. nagrody Founders’ Award Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej, jako pierwszy Polak wyróżniony przez to gremium. To także jedyny polski okulista, który znalazł się na liście 2 proc. najbardziej rozpoznawanych naukowców świata przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda.

W tym roku głosami czytelników „Gazety Wyborczej” prof. Grzybowski zdobył 2. miejsce w plebiscycie Olsztynianin Roku 2021.

W kategorii sport Laur otrzymał znakomity olimpijczyk Karol Zalewski z klubu AZS UWM, zdobywca złotego medalu Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w sztafecie mieszanej 4x400m, który ustanowił tym samym nowy rekord olimpijski.

W tej kategorii marszałek Gustaw Marek Brzezin wyróżnił także Agatę Barwińską i Laurę Banach.

- Naszych laureatów, niezależnie od dziedziny, wyróżnia przede wszystkim odwaga, determinacja i świadomość własnej wartości. Wiara w to, że czymkolwiek się zajmują, robią to najlepiej, jak potrafią i jest to godne pokazania światu. Często realizują pomysły, na które nikt wcześniej nie wpadł. Robią coś po raz pierwszy w historii. Mamy w was godnych zaufania współpracowników w dziele budowania dobrobytu Warmii i Mazur mówił podczas gali marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Od 2003 roku Laurami nagrodzono już ponad 430 osób, zespołów, instytucji, organizacji i przedsiębiorstw z Warmii i Mazur.

opr. mah