Dotacja potwierdzona

Dziesięć milionów złotych dofinansowania, z tego 2 mln jeszcze w tym roku, przekaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego UWM na budowę nowej siedziby dla 2 wydziałów – Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

Dokumenty potwierdzające tę decyzję podpisali 9 kwietnia w rektoracie UWM prof. Ryszard Górecki i dr hab. Sebastian Skuza, podsekretarz stanu w ministerstwie. W tym roku UWM otrzyma 2 mln zł. Stanie się to we wrześniu. Resztę pieniędzy - w przyszłym roku. O ministerialne wsparcie tej inwestycji rektor zabiegał 6 lat.

- Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie dobry klimat w ministerstwie - zauważył rektor dziękując dr. hab. Skuzie.

- Życzę powodzenia w realizacji tej inwestycji. Decyzja ministra pokazuje, w którym kierunku idzie reforma szkolnictwa wyższego: chcemy wzmacniać uczelnie regionalne. Zapisu projektu ustawy 2.0 to potwierdzają – zaznaczył dr hab. Sebastian Skuza.

- Myślę, że to początek dobrych wiadomości dla UWM. W ministerstwie są pieniądze. UWM nie jest wykluczony z dostępu do nich. Trzeba się jednak o nie postarać. Nie ma rozwoju Olsztyna bez rozwoju Uniwersytetu – zauważył Michał Wypij, doradca ministra nauki i szkolnictwa wyższego, absolwent Wydziału Nauk Społecznych UWM.

Nowy obiekt zapewni znakomite warunki pracy dla 2 wydziałów - Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

- Kiedy nowa siedziba wydziałów już będzie gotowa, przeniesiemy do Kortowa kierunki politologię i socjologię prowadzone dotychczas w budynku Wydziału Sztuki przy ul. Szrajbera. Docelowo przy ul. Szrajbera urządzimy Akademickie Centrum Kultury i Sztuki – zdradza plany rektor UWM.

Ministerialna dotacja nie wystarczy na sfinansowanie całej budowy. Jej szacunkowy koszt to 34,4 mln zł. Skąd Uniwersytet weźmie resztę pieniędzy?

- Do Kortowa przeniesiemy Studium Języków Obcych z ul. Obrońców Tobruku oraz WNS z ul Żołnierskiej. Wolne budynki po WNS i Studium Języków Obcych – sprzedamy. W ten sposób uzyskamy środki na budowę. Deweloperzy już nas pytają o teren przy ul. Żołnierskiej - wyjaśnia dr Aleksander Socha, kanclerz UWM.

Nowa siedziba obu wydziałów powstanie w Kortowie u zbiegu ulic Warszawskiej i Dybowskiego według projektu budowlanego, który przygotowało biuro architektoniczne Sosak i Sosak Projekt.

Dokumentacja budowlana została wykonana zgodnie z wcześniejszą koncepcją architektoniczną przygotowaną przez Biuro Pracopol Usługi Projektowe Jacek Dobielski z Mrągowa. UWM ma już pozwolenie na budowę. Zdaniem kanclerza rozpoczęcie budowy jest możliwe już we wrześniu. Oddanie do użytku za 2 lata.

Nowa siedziba WNS i WPiA będzie mieć ponad 12,5 tys. m2 powierzchni. Każdy wydział otrzyma w niej ponad 2 tys. m2 do własnej dyspozycji, oprócz tego ponad 7 tys. m2 to część wspólna.

Budynek, częściowo podpiwniczony, będzie mieć od 2 do 4 kondygnacji nadziemnych. Jego maksymalna wysokość wyniesie ok. 18 m. Dach płaski.

W budynku zaprojektowano 6 klatek schodowych i 2 windy, a także podnośnik dla osób niepełnosprawnych. W skład obiektu wejdą: sale wykładowe, ćwiczeniowe, seminaryjne, komputerowe, sala sądowa, ćwiczeń form teatralnych, przedszkolna, logopedyczna, zajęć praktyczno-technicznych, sala muzyczna i laboratorium kryminalistyczne. Oprócz tego będą pomieszczenia techniczne i administracyjne, dziekanaty, pokoje pracowników dydaktyczno-naukowych itp.

Elewacja budynku będzie wykończona okładziną z cegły klinkierowej. Ma nawiązywać do zabytkowej architektury starej części Kortowa, ale będzie także współgrać z budynkami byłych koszarów przy al. Warszawskiej.

Budowa ma przebiegać w 2 etapach. Najpierw powstanie część dla Wydziału Prawa i Administracji. Kiedy będzie już gotowa, prawnicy wyprowadzą się z budynku zajmowanego teraz do nowego. Dopiero wtedy będzie można go zburzyć i w jego miejscu rozpocząć budowę nowego, do którego z kolei wprowadzi się WNS.

Lech Kryszałowicz

w kategorii