Dostrzegają piękno wokół siebie

Jesień inspiruje. Co najmniej studentów ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Na wystawie w Starej Kotłowni pokazali jak bardzo.

„Jesienne inspiracje” to tytuł wystawy prac plastycznych, którą co roku urządzają studenci ogrodnictwa należący do Koła naukowego florystów i studenci architektury krajobrazu – wszyscy z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Odsłonięcie tegorocznej odbyło się 3 listopada. W tym roku wystawa zagościła nie w Katedrze Ogrodnictwa, jak w poprzednich latach, lecz w Starej Kotłowni.

A oglądać jest co. 60 prac i każda warta podziwiania. Dominują kompozycje z jesiennych kolorowych liści, suszonych kwiatów, owoców i nasion. Są formy płaskie i przestrzenne. Jednobarwne i bardzo kolorowe. Jest tu wszystko to, co w jesieni najpiękniejsze.

- Koło naukowe florystów i architekci krajobrazu bardzo intensywnie pracują. Dużo się u nich dzieje – zauważył prof. Janusz Piechocki, prorektor ds. studenckich na otwarciu wystawy.

– Cieszymy się, że się włączają w aktualne trendy.  Mam na myśli hortiterapię. Do jej rozwijania mamy na uczelni doskonałe warunki – dodał prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki.

- Cieszę się, że nasi studenci dostrzegają piękno w przyrodzie, która ich otacza. Jeśli to piękno potrafią wykorzystać w swoich kolażach – to znaczy, że są dobrze przygotowani do pracy. Architektura krajobrazu i ogrodnictwo to tworzenie piękna wokół siebie – podkreślił prof. Krzysztof Młynarczyk, dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa.

- Powszechnie sądzi się, że na ogrodnictwie uczy się studentów siać pietruszkę. Tego też, ale także, co widać na tej wystawie, również rozbudza ich zmysł artystyczny – cieszy się dr hab. Jan Kopytowski, prof. UWM kierownik Katedry Ogrodnictwa.

Opiekunem koła naukowego florystów i głównym organizatorem wystawy jest dr Beata Płoszaj-Witkowska z Katedry Ogrodnictwa. Zwraca uwagę nie tylko na piękno prac, ale na ich potencjał wychowawczy.

- Ta wystawa jest nie tylko pokazem umiejętności i wrażliwości artystycznej naszych studentów. "Jesienne inspiracje" mogą być inspiracją do ciekawych i rozwijających zabaw z dziećmi. Wszystkie materiały potrzebne do tego rodzaju twórczości są pod ręką. Potrzeba tylko wyobraźni, a koszt - to tylko koszt kleju. Każdy sobie może na to pozwolić – zapewnia.

Wystawę „Jesienne inspiracje” w Starej Kotłowni można oglądać do 10 grudnia. Jest ona częścią I Ogólnopolskiego Seminarium Naukowego pt.: Hortiterapia, jako jedna z form arteterapii, które 7 listopada Katedra Ogrodnictwa urządza w Starej Kotłowni.

lek

w kategorii