Do matury przygotowują na humanie

uczniowie na wykładzie
Wykładowcy z Wydziału Humanistycznego UWM pomagają maturzystom przygotować się do egzaminu dojrzałości. Na wydziale odbyła się 3. edycja Zakuwania na Humanie.

Cykl wykładów i warsztatów przygotowanych przez wykładowców z Wydziału Humanistycznego UWM specjalnie dla maturzystów cieszy się sporym zainteresowaniem. W ubiegłym roku wzięło w nich udział około 300 uczniów szkół średnich. W tym roku zgłosiło się 250 przyszłych maturzystów z Olsztyna, Braniewa, Giżycka, Szczytna i Ostródy.

Wydział przygotował dla nich wykłady obejmujące m.in wątki ludowe w twórczości A. Mickiewicza, poziomy znaczeń powieści B. Prusa, omówienie Kartoteki T. Różewicza, utwory M. Hłaski, M. Białoszewskiego

- Tematy wykładów wybieramy intuicyjnie, staramy się przewidzieć, co z największym prawdopodobieństwem może pojawić się na maturach, słowem tzw. pewniaki. Wysyłamy propozycje do szkół a klasy zapisują się na wybrane zajęcia – wyjaśnia dr Renata Rozbicka, prodziekan ds. studenckich i promocji wydziału.

Jako jedni z pierwszych przed salą wykładową pojawili się uczniowie kl. II i III z ZS Chemicznych w Olsztynie. Obie klasy realizują program z rozszerzonym językiem polskim.

- Wybraliśmy wykład dotyczący Mickiewicza, weźmiemy też udział w warsztatach komunikacji interpersonalnej. To na pewno uczniom się przyda. To nie jest nasza pierwsza wizyta na wydziale, uczestniczymy też regularnie w Czwartkach z humanistyką – mówi polonistka Aneta Jarecka, która przyjechała z młodzieżą.

Tegoroczne Zakuwanie… to także wykłady z historii, w tym II wojny światowej, poruszające problem konfliktów międzynarodowych, przedstawiające postaci najbardziej znanych dyktatorów. W programie znalazły się również warsztaty z gramatyki – dotyczące interpunkcji, frazeologii oraz składni. Maturzyści mogli także szlifować znajomość języka angielskiego.

- Chcemy pomóc młodzieży dobrze przygotować się do matury, a że jesteśmy Wydziałem Humanistycznym i mamy znakomitą kadrę, świetnych polonistów, historyków, anglistów – zdecydowaliśmy, że możemy ich „użyczyć” maturzystom. Mamy także nowość - zajęcia uczące komunikacji interpersonalnej – tłumaczy dr R. Rozbicka.

Jak wyjaśnia dr R. Rozbicka, pomysł zorganizowania Zakuwania… oraz innej, cieszącej się dużą popularnością akcji Czwartki z Humanistyką to efekt… burzy mózgów wydziałowego zespołu ds. promocji.

- Szukaliśmy sposobu, jak najlepiej dotrzeć do uczniów i zapromować nasz wydział. Sama nazwa Wydział Humanistyczny niewiele uczniom mówi, a prowadzimy wszak aż 14 kierunków. Okazuje się, że nasze pomysły sprawdziły się. W ostatniej edycji Czwartków… uczestniczyli uczniowie aż z Olecka – dodaje dr R. Rozbicka.

mah