Do biznesu przez… UWM

kobieta wręcza szklaną statuetkę 2 innym kobietom
Ponad 3 tysiące klientów skorzystało z usług Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM w ciągu ostatnich 13 lat. CIiTT właśnie podsumował trwający tyle lat projekt EEN.

EEN to Europe Enterprise Network. Działa od 2008 r. Został powołany z Programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Enterprise Europe Network to największa europejska sieć ośrodków i instytucji, które wspierają rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Oferuje im kompleksowe usługi, aby mogły rozwinąć w pełni swój potencjał i zdolności innowacyjne. Są to: giełdy kooperacyjne i misje gospodarcze; konferencje; szkolenia i warsztaty; seminaria i webinaria oraz porady ekspertów. Działające na zasadzie non-profit ośrodki sieci są afiliowane przy takich organizacjach, jak izby przemysłowo-handlowe, agencje rozwoju regionalnego czy centra wspierania przedsiębiorczości, np. CIiTT UWM. Działalność ośrodków sieci finansowana jest ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa.

25 listopada CiTT podsumował 13 lat działalności sieci EEN. W ciągu tego czasu z usług sieci EEN CIiTT UWM skorzystało ponad 3 tys. klientów, w tym ponad 700 tylko z usług doradczych. CIiTT zorganizowało w tym czasie 99 różnych wydarzeń biznesowych - szkoleń, konferencji, spotkań.

- Celem tych wszystkich przedsięwzięć była pomoc naszym klientom w poszerzeniu rynków zbytu ich produktów i usług, a także pomoc w wejściu na rynki zagraniczne – wyjaśnia Agnieszka Domańska, koordynatorka sekcji przedsiębiorczości w CIiTT.

Na spotkanie podsumowujące, w którym uczestniczyło ok. 40 przedsiębiorców aktualnie współpracujących z CIiTT koordynatorka zaprosiła m.in. także 3 firmy, aby pochwaliły się tym, czego dzięki współpracy z CIiTT udało im się dokonać.

Pierwszą z nich była firma „Sroka projekt” z Olsztyna. Jest to producent biżuterii dla kobiet, tworzonej przez Jolantę Polowczyk, która swoją pasję do rękodzieła i haftu przekształciła w zawód. Biżuteria w stylu boho chic powstająca w pracowni "Sroka Projekt" to unikatowe i modne kolczyki, naszyjniki, bransoletki, broszki, pierścionki czy ozdoby do włosów. Cała produkcja powstaje ręcznie. Dzięki współpracy z CIiTT firma założyła sklep internetowy, a teraz rozpoczyna eksport.

Drugą firmą, która zdała relację ze współpracy CIiTT była Rekruteo.com. z Elbląga. Jest to start-up, który specjalizuje się we wspieraniu technicznym procesów rekrutacyjnych, dostarczając np. oprogramowanie dla działów HR pomagające znaleźć poszukiwanego pracownika. Dzięki spotkaniom organizowanym przez CIiTT udało jej się pozyskać klienta z Bośni i Hercegowiny.

Trzecim prelegentem był Paweł Harajda z fundacji „Więcej niż jeziora”. Opowiadał on o trwającej od 8 lat współpracy z CIiTT. Fundacja i CIiTT w tym czasie wspólnie organizowały rocznie średnio po 5 różnych wspólnych przedsięwzięć.

Spotkanie trwało w sumie 3 godziny. Jak ocenia Agnieszka Domańska, jego najważniejszą częścią nie była wcale prezentacja osiągnięć tych 3 firm, lecz kuluarowe rozmowy, w których goście dzielili się swymi biznesowymi obserwacjami, doświadczeniami i pomysłami, bo z nich zawsze coś wynika.

lek

w kategorii