Dni UWM w Kętrzynie

studenci w togach
Na trzy kwietniowe dni Kętrzyn stanie się miastem uniwersyteckim. Od 11 do 13 kwietnia wybiera się bowiem do niego Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Dni UWM w Kętrzynie to efekt porozumienia podpisanego latem ubiegłego roku przez prof. Ryszarda Góreckiego, rektora UWM i Krzysztofa Hećmana, burmistrza Kętrzyna. Dołączyło do niego również Starostwo Powiatowe w Kętrzynie.

- Kętrzyn jest pierwszym miastem w regionie, w którym odbędą się Dni UWM i mam nadzieję, że to będzie dobry przykład dla innych miast - zaznacza prof. Ryszard Górecki, rektor UWM.

- Chcemy zaznaczyć swoją obecność w regionie, podkreślić, że jesteśmy tu mocno obecni; że jesteśmy motorem rozwoju regionu. Współpracujemy z władzami regionu i Dni UWM w Kętrzynie wynikły właśnie z takiej współpracy. Chcemy także pokazać w Kętrzynie nasz potencjał naukowy i dydaktyczny - wyjaśnia prof. Jerzy Przyborowski, prorektor UWM ds. kształcenia i studentów.

Co mamy do zaoferowania Kętrzynowi?

- Bardzo bogatą ofertę kształcenia. Kierunki ze wszystkich obszarów nauki, także z nauk dotyczących ratowania życia. Jestem zdania, że każdy maturzysta znajdzie tu coś dla siebie – uważa prof. Przyborowski.

- UWM to siła i duma naszego regionu. Nie można myśleć o jego rozwoju nie myśląc o UWM. Wierzę, że wspólnie podjęte działania w przyszłości będą pozytywnie oddziaływać na kondycję uczelni i przyszłość naszego miasta – zapewnia Krzysztof Hećman, burmistrz Kętrzyna.

Burmistrz liczy m.in. na współpracę nie tylko naukową, ale także kulturalną i sportową lub prowadzenie przez Wydział Lekarski UWM badań profilaktycznych mieszkańców i diagnostyki chorób.

Dni UWM w Kętrzynie są owocem kilkuletniej współpracy Wydziału Humanistycznego UWM z Miejską Biblioteką Publiczną w Kętrzynie. W związku z tym, organizację tego wydarzenia władze UWM powierzyły dr Renacie Rozbickiej, prodziekan ds. studenckich i promocji Wydziału Humanistycznego.

- Program Dni UWM w Kętrzynie przygotowaliśmy w oparciu o propozycje zgłoszone przez wydziały. Oferta jest niezwykle bogata i obejmuje nie tylko zajęcia dydaktyczne dla uczniów, ale także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak również mieszkańców Kętrzyna - wyjaśnia prodziekan Rozbicka. Organizatorzy wydarzenia uwzględnili także bogatą ofertę kulturalną i sportową naszej uczelni.

- Cel tego przedsięwzięcia jest wielowymiarowy. Przede wszystkim oferta Uniwersytetu, zwłaszcza dydaktyczna, ma pomóc uczniom w doprecyzowaniu własnych zainteresowań i w wyborze właściwego kierunku studiów. Ponadto ma wskazać właściwą rolę UWM w regionie, jako nie tylko jednostki badawczej, dydaktycznej, kulturalnej, ale przede wszystkim konsolidującej mieszkańców - dodaje dr Renata Rozbicka.

W przeprowadzenie dni zaangażowało się ok. 200 nauczycieli akademickich oraz duża liczba członków uniwersyteckich zespołów artystycznych i klubów zrzeszonych w Akademickim Centrum Kultury. UWM zapewnia ponadto dniom oprawę medialną. Wysyłamy do Kętrzyna dziennikarzy i fotoreporterów oraz ekipę telewizyjną i radiową.

- Dni UWM w Kętrzynie, to powrót do dobrej tradycji obecności Uniwersytetu w innych miastach naszego regionu. Uniwersytet bywał kiedyś m.in. w Ełku i w Braniewie. Prezentowały się wtedy uniwersyteckie agendy kulturalne, były stoiska wydziałowe, ciekawe wykłady i spotkania - informuje Wioletta Ustyjańczuk, kierowniczka Biura Mediów i Promocji UWM.

lek, mag

Dni UWM w Kętrzynie odbędą się w dniach 11-13 kwietnia. Składać się na nie będą m.in. zajęcia dydaktyczne prowadzone przez kadrę UWM w szkołach kętrzyńskich i okolicznych (w Reszlu, Karolewie); uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej Kętrzyna i Kolegium Rektorskiego UWM, na którym wykład z okazji 100-lecia śmierci Wojciecha Kętrzyńskiego –wygłosi prof. Stanisław Achremczyk. Będzie korowód ulicami miasta i występ orkiestry dętej UWM, chóru akademickiego, Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo, mecz piłki nożnej klubu „Granica” kontra studenci o puchar rektora UWM, burmistrza Kętrzyna i starosty powiatu kętrzyńskiego. Odbędą się też uniwersyteckie wykłady dla mieszkańców Kętrzyna, dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, konferencja „Rozwój gospodarczy Kętrzyna i powiatu kętrzyńskiego w kontekście współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim”. Pokazy nurkowania oraz ratownictwa medycznego zorganizuje Klub Płetwonurków „Skorpena”. Zaplanowano ponadto występy muzyczne pracowników i studentów Wydziału Sztuki, spektakl teatralny teatru „Kloszart” UWM. Dni zwieńczy koncert zespołu Enej w amfiteatrze.

 

 

 

w kategorii