Dni Otwarte Wydziału Nauk o Środowisku

Zmień rozmiar tekstu

Dni otwarte na Wydziale Nauk o Środowisku
Rozpoczęły się Dni Otwarte Wydziału Nauk o Środowisku UWM. Z tej okazji pracownicy oraz studenci przygotowali liczne wykłady oraz warsztaty.

Dni Otwarte Wydziału Nauk o Środowisku rozpoczęły się we wtorek 9 lutego i potrwają do piątku. W tym czasie młodzież ponadgimnazjalna będzie mogła zwiedzić nowoczesne laboratoria, wysłuchać interesujących wykładów i uczestniczyć w warsztatach. Nauczyciele akademiccy oraz studenci Wydziału Nauki o Środowisku opowiedzą o różnych aspektach studiowania w Kortowie oraz postarają się odpowiedzieć na pytania, dotyczące tematyki kierunków studiów realizowanych na wydziale.

Pierwszego dnia do Kortowa przyjechali licealiści z Braniewa. Wzięli m.in. udział w warsztatach „Czym oddychamy".

- Zapoznamy uczniów z drobnoustrojami typowymi dla środowiska, ale także chorobotwórczymi, pleśniami i mykotoksynami, czyli toksynami wytwarzanymi przez niektóre gatunki grzybów. Nie każdy wie, że nosimy na sobie i w sobie 2 kg bakterii. Oprócz tego przeprowadzimy doświadczenia – wyjaśnia dr hab. Iwona Gołaś, prof. UWM .

Jolancie Pryśko, nauczycielce biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie bardzo podoba się taka forma dodatkowych zajęć dla uczniów. Z licealistami przyjechała do Kortowa już po raz drugi.

- Są to uczniowie, którzy realizują program biologii w zakresie rozszerzonym. Większość z nich wybierze studia związane z chemią lub biologią. Nawet w programie mają metody badawcze w biologii. Niestety, szkoły nie są tak dobrze wyposażone, jak pracownie tutaj. Nie mamy laboratoriów, więc warto, aby młodzież mogła zobaczyć w praktyce to, czego uczy się w teorii. Chcielibyśmy nawiązać stałą współpracę z uczelnią i częściej przyjeżdżać na takie zajęcia. Byłoby to z pożytkiem zarówno dla uczniów, jak i dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, bo może właśnie część z naszych uczniów wybierze studia w Olsztynie – przekonuje nauczycielka.
Słowa nauczycielki potwierdzają uczniowie.

- Bardzo ciekawe warsztaty. Mogliśmy z bliska zobaczyć mikroorganizmy, to co nas otacza. W szkole niestety nie mamy takich warunków – mówią Patryk Maciejewski i Ola Słoma, uczniowie II klasy liceum.

Licealistka Edyta Zygo w przyszłości chce zostać laborantką.

- Spotkałam się już wcześniej z pleśniami i wiele rzeczy, o których dzisiaj usłyszeliśmy już wiedziałam. Zastanawiam się, jakie będą wyniki eksperymentu, który przeprowadziliśmy i co wyhodujemy. Chcę zostać laborantką, ale na wybór uczelni mam jeszcze czas - dodaje Edyta.

Wśród innych atrakcji Dni Otwartych Wydziału Nauk o Środowisku znalazły się m.in. warsztaty: Przyczyny degradacji jezior, Od haczyka do echosondy, Oczyszczanie ścieków przemysłowych na niekonwencjonalnych sorbentach, Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej, Wodne skorupiaki – pożyteczne czy szkodliwe oraz wykłady: Eutrofizacja jezior – przyczyny i skutki, Strzebla błotna, czyli słów kilka o małej rybce, która jest w stanie zablokować budowę autostrady, Inwazje małych ryb – czy człowiek powinien się ich obawiać?

syla