Dni otwarte WNoŚ

Pierwsze dni otwarte Wydziału Nauk o Środowisku cieszą się niezwykłym zainteresowaniem. Grupy uczniów przemierzają wydziałowe korytarze i zaglądają do najciekawszych sal i laboratoriów.

- Zdecydowaliśmy się na zorganizowanie Dni Otwartych, aby zainteresować przyszłych studentów i żeby wypromować nasze kierunki, m.in.: inżynierię akwakultury, na którą nabór rozpocznie się we wrześniu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, jest oddźwięk, a odwiedzajacy nas uczniowie są niezwykle zainteresowani. – mówi dr hab. Ewa Paturej, prodziekan Wnoś.

Pracownicy naukowi przygotowali wiele wykładów o różnej tematyce i w różnych katedrach. Uczniowie z Technikum Chemicznego z Olsztyna razem z dr hab. Iwoną Gołaś zajęli się drobnoustrojami. Mogli je obejrzeć z bliska, dzięki szczelnie zamkniętym płytkom, a także pod mikroskopem,  podłączonym do rzutnika. Uczniowie dowiedzieli się o bakterii E. coli, o sposobach jej wykrywania oraz drogach rozprzestrzeniania się. Poznali też kilka ciekawostek. M.in., że na ludzkich dłoniach znajduje się 80 tys. różnych bakterii.

- Skład gatunkowy bakterii na naszych dłoniach jest niemal tak unikatowy, jak linie papilarne – dodała dr Gołaś.

Uczniowie dowiedzieli się także, że drogą kropelkową można nie tylko zarazić się katarem, ale np. próchnicą czy… wrzodami żołądka.

Następnie dr Gołaśr przebadała pod mikroskopem próbkę, na której znajdował się jogurt naturalny; młodzież mogła obejrzeć, jak wyglądają bakterie, które się w nim znajdują.

Potem wykład przeniósł się do laboratorium. Tam uczniowie poznali zasady bezpiecznej pracy z bakteriami. Mogli też zobaczyć nowoczesne cieplarki, komorę ochronną, automatyczne pipety i masę innych, ciekawych sprzętów.

Dni Otwarte Wydziału Nauk o Środowisku potrwają do soboty 15 lutego. Organizatorzy informują, że wciąż można zgłaszać uczniów i wziąć udział w niezwykłej ofercie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Tekst i fot. Karolina Kobak, studentka

FIm TUTAJ

w kategorii