Dni nauki dla każdego

Ponad 400 prezentacji (bez powtórzeń), co najmniej 800 osób zaangażowanych w przygotowanie i prowadzenie i przynajmniej 20 tys. spodziewanych gości. To skala przedsięwzięcia, którym są 15. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki.

Dzisiaj (26.09.) zaczęła się 15. edycja Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Potrwają do 28 września. Ich koordynatorem jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Pokazy odbywają się jednak nie tylko na UWM, ale także w siedzibach partnerów tego wydarzenia, czyli w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, Muzeum Warmii i Mazur, Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Archiwum Państwowym oraz Multicentrum.

W tym roku organizatorzy przygotowali ponad 400 różnego rodzaju wydarzeń, więcej niż w poprzednich latach. Podzielili je dla wygody na 7 paneli tematycznych: odkryj przyrodę, uściślij umysł, zostań humanistą, pokochaj sztukę, zbadaj medycynę, poznaj społeczeństwo oraz spotkaj się z ekonomią. Każdy zatem znajdzie coś ciekawego - zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Na wiele atrakcji trzeba się było zarejestrować przez Internet. Limity miejsc na wiele wydarzeń zostały wyczerpane na długo przed rozpoczęciem Dni.

Podczas tegorocznych Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki dowiemy się wreszcie, co było pierwsze… jajko czy kura, jak działa winda, jakie tajemnice kryją w sobie kolory, jak upolować dzika w mieście, jakim jesteś filozofem czy ile jest biotechnologii w serze i spotkamy się z ciekawymi ludźmi. Na zakończenie Dni odbędzie się spektakl "Dziennik przebudzenia", według "Dziennika" Jerzego Pilcha, w którym wystąpi aktor Adam Ferency.

Katedrę Biotechnologii Żywności na Wydziale Nauki o Żywności jako pierwsi odwiedzili uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 25 w Olsztynie. Temat zajęć: Barwna biotechnologia.

- Przyszedłem tu, bo lubię eksperymentować. Jak? Wrzucam mentosa do butelki z kolą i robi się taaaka fontanna. I to na razie wszystko. Tutaj nauczyłem się, że jak się jest głodnym to można zrobić taki eksperyment, że się wytworzy coś do jedzenia - zapewnia Kacper Mierzejewski.

Jego kolega Wojtek Bloch pokazuje, jak się maluje mlekiem.

- To jest bardzo ciekawe - zapewnia. - Jeszcze nigdy czegoś takiego nie robiłem

- Na Dni Nauki przychodzimy od wielu lat. Dzieci są bardzo chętne. Niektóre z nich uczęszczają także na Uniwersytet Dzieci – wyjaśnia Małgorzata Pszczółkowska.

W katedrze Chemii na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa zajęcia prowadzi dr Łukasz Sikorski. Temat: Z toksykologią na co dzień. Słuchacze to młodzież z kl. II i III LO nr 9 w Olsztynie. Dr Sikorski przeprowadza badanie, co się stanie z dafniami, gdy do wody, w której pływają doleje się Domestosa.

- Wszystko tu jest ciekawe. Inne niż w szkole. Już nam się chce tu studiować – mówią z zapałem Sandra Gonciarz, Klaudia Kamińska i Martyna Bazowska.

Jedną z opiekunek tej grupy jest Monika Milewska, nauczycielka biologii, absolwentka biologii na UWM.

- Bywamy na Dniach od wielu lat. Przyprowadzam uczniów, bo chcę ich zachęcić do studiowania biologii i żeby im pokazać uniwersytet. Poza tym tu są dobrze wyposażone laboratoria i zajęcia w nich są dla nich bardzo ciekawe – informuje nauczycielka.

Z kolei Katedrę Hodowli Owiec i Kóz odwiedziła młodzież autystyczna lub z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie przy ul. Turowskiego. Podopieczni z tej szkoły karmili zwierzęta, uczyli się gręplować wełnę i robić filc. Wszystkim, co robili, byli mocno podekscytowani.

- Oni bardzo mocno przeżywają takie wizyty. Mogą zwierzęta karmić, dotykać, wąchać. To pobudza ich zmysły. Robią im zdjęcia, pokazują je rodzicom, opowiadają sobie. To dla nich rodzaj terapii. Dla nas to bardzo wartościowa wycieczka i chętnie odwiedzimy tę katedrę znowu - mówi Anna Napiórkowska, nauczycielka.

- Rzeczywiście dzieci chętnie nas odwiedzają. Nie ma tygodnia, żebyśmy nie gościli jakiejś grupy z przedszkola – dopowiada dr Katarzyna Ząbek z Katedry, która wraz ze specjalistą Jerzym Dzidą prezentowała katedralne stado odwiedzającym.

Komu mało trzydniowych atrakcji dni, ten w piątek 29 września może uczestniczyć w atrakcjach Olsztyńskiej Nocy Naukowców. Szczegółowy program Dni Nauki i Sztuki tutaj

15. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki finansuje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, PGNiG S.A. oraz samorządu Olsztyna.

lek

w kategorii