Dni Afryki – naukowo, muzycznie i kulinarnie

Zmień rozmiar tekstu

uczestnicy konferencji
Ciekawe prelekcje, burzliwe dyskusje, ale przede wszystkim rodzinna atmosfera – tak wyglądają za każdym razem Dni Afryki w Olsztynie. Nic więc dziwnego, że uczestniczy w nich coraz więcej osób.

W dniach 29-30.06.2017r. w Olsztynie odbyły się już po raz kolejny Dni Afryki. Towarzyszyła im ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa z udziałem zagranicznych gości. Uczestniczyło w niej 34 Polaków oraz 6 obcokrajowców. Prelegentami byli zarówno wykładowcy jak i studenci. Tematem przewodnim konferencji była Afryka-Europa Środkowa i Wschodnia. Historia relacji, stan obecny i perspektywy. Tematyka konferencji była zatem zróżnicowana ogromnie. Referaty dotyczyły zarówno tematów gospodarczych, politycznych, jak problemów społecznych czy historycznych. Część referatów była związana z tematami afrykańskimi pośrednio.

Jeden z najbardziej zaskakujących referentów wygłosił prof. dr hab. Ryszard Vorbrich z Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu. Mówił o Saqaliba, czyli o Słowianach w średniowiecznym Maroku. Saqaliba - tak określano w średniowiecznym Maroku Słowian i niewolników. Dokumentują to źródła pisane. Były ich tam tysiące.Pełnili różne funkcje, np. byli rzemieślnikami. Skąd się wzięli słowiańscy niewolnicy w średniowiecznym Maroku? Przywozili ich tam arabscy kupcy, którzy docierali do Słowian i skupywali u nich niewolników.

Dr Ewa Cieślik z Wydziału Gospodarki Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wygłosiła referat pt. „Potencjał gospodarczy Afryki Południowej: wybrane implikacje z analizy taksonomicznej dla prowadzenia biznesu w regionie”.

- Wyniki badań, które zaprezentowałam stanowią zaledwie niewielki wycinek moich szeroko zakrojonych badań. Prowadziłam je podczas niedawno zakończonego projektu, finansowanego przez NCN, nad potencjałem Afryki i możliwościach jego wykorzystania przez polskich przedsiębiorców - wyjaśnia dr Ewa Cieślik, która po raz pierwszy uczestniczy w Dniach Afryki.

- Poziom merytoryczny referatów prezentowanych podczas konferencji był bardzo wysoki. Bardzo się cieszę, że swoje badania prezentują studenci i młodzi naukowcy, którzy często wnoszą do obrad świeżość i nowe poglądy – zapewnia dr Cieślik.

Lic. Katarzyna Grabowska z Wydziału Humanistycznego UWM opowiadała o Afryce Kazimierza Nowaka oraz jej dziedzictwie. Kazimierz Nowak to polski podróżnik, korespondent i fotograf, pionier polskiego reportażu, który w l. 1931-36 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe, a następnie z powrotem, pokonując około 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem Skąd taki temat?

- Jestem wielką fanką wypraw rowerowych, podróży oraz Afryki, w związku z tym zdecydowałam się na zaprezentowanie wyprawy Kazimierza Nowaka. Jego reportaże opisują w niebanalny sposób ówczesny świat. Był to niezwykły człowiek, który brzydził się kolonializmem i bratał się z miejscową ludnością - uzasadnia swój wybór Katarzyna Grabowska.

- Dni Afryki we Olsztynie to jedna z moich ulubionych konferencji. Spodobało mi się za pierwszym i drugim razem i ponownie postanowiłem odwiedzić Olsztyn. Tu się i odpoczywa, i poszerza swoją wiedzę. Postanowiłem zająć się Afryką w swoich badań naukowych, ponieważ jest to biała plama na mapie archeologicznej świata. Sytuacja demograficzna w Europie w XII w. była podobna do tej w Afryce w chwili obecnej - mówi mgr Krzysztof Rak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który referował osiągnięcia krakowskiej archeologii w Afryce.

Ciekawe prelekcje, burzliwe dyskusje, ale przede wszystkim rodzinna atmosfera sprawiały, że wiele osób zapowiedziało, iż ponownie przyjedzie na Dni Afryki w przyszłym roku. Oprócz poszerzania wiedzy czy wzajemnej wymiany poglądów uczestnicy mieli również możliwość zakupu pamiątek wprost z Madagaskaru. Najchętniej kupowane były kosze. Dodatkowo uczestnicy mogli się zintegrować i poznać wzajemnie w trakcie wieczoru polsko-afrykańskiego. Specjalnie na ten wieczór przyjechali zawodowi muzycy z Senegalu i Ghany, którzy grali na tradycyjnych instrumentach (m.in. korze, balafonie, tamie).

Czy w przyszłym roku też będą Dni Afryki?

- Tak oczywiście. Dni Afryki w Olsztynie organizowane przez Wydział Humanistyczny UWM na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń naukowo-kulturowych w Polsce i mają od kilku lat charakter międzynarodowy. To inicjatywa, którą organizujemy nieprzerwanie od 2004 roku. Mamy wiele niezrealizowanych pomysłów. Poza tym największa inspiracja jest dla nas niepowtarzalna atmosfera naszych naukowo-kulturowych spotkań, którą tworzą wyjątkowi ludzie - badacze, entuzjaści, znający i kochający Afrykę. Ich słowa uznania dla naszych starań w popularyzowaniu wiedzy o krajach afrykańskich dają nam energię do dalszych działań - odpowiadają z radością dr hab. Iwona N’Diaye i dr hab. Bara N’Diaye – organizatorzy Dni.

Patronat honorowy nad Dniami Afryki w Olsztynie sprawowali: prof. Ryszard Górecki rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Amadou Dabo - ambasador Senegalu w Polsce i na Ukrainie.

Ewa Aniela Jerzyło, studentka